Ústecký primátor žádá ministra Kužvarta o přehodnocení stanoviska k hliníkárně
Ministru byla rovněž zaslána petice, iniciovaná ústeckými dětskými lékařkami Marcelou Jeriovou a Janou Kulhánkovou. Ty se proti záměru postavit v Neštěmicích hliníkárnu ostře postavily a vypracovaly průkazný toxikologický rozbor a škodlivosti uvažované výroby. Při té má najít novou práci v Neštěmicích 40 lidí.
Primátor Pátek v dopise ministru životního prostředí uvádí, že emise znečišťujících látek v ústeckém ovzduší dosahuje v současnosti pouze jedné pětiny stavu z roku 1990. Za kvalitu ovzduší obdrželo město v roce 1999 ocenění od Evropské unie. S ohledem na uvedené skutečnosti a výsledky v oblasti životního prostředí za uplynulých 10 let by byla podle Pátka výstavba hliníkárny krokem zpět. Proti sekundární výrobě hliníku v Neštěmicích v uplynulých dnech ostře protestovali ekologičtí aktivisté ze sdružení Přátelé přírody, kteří podle svého předsedy Mariana Páleníka nashromáždili více než dva tisíce nesouhlasných podpisů.
Město Ústí nad Labem vyjádřilo před týdnem záměr soudně žalovat Přátele přírody kvůli údajně nepravdivým informacím, zveřejněným ve zpravodaji ekologického sdružení. Stanovisko MŽP je závazným podkladem pro rozhodování v územním a stavebním řízení, když územní řízení o výstavbě hliníkárny už bylo ukončeno na základě kladného souhlasu MŽP a dalších doporučení.
Obvodní radnice v Ústí nad Labem - Neštěmicích nyní podle starosty Pavla Tošovského považuje obnovu územního řízení od jeho začátku za nezbytnou. A to přesto, že Tošovský nedávno na tiskové konferenci ústeckého magistrátu tvrdil, že zkušenosti ze sekundární výroby hliníku v Norsku nebo Německu svědčí o tom, že normy znečištění ovzduší nebudou ani v Neštěmicích překročeny. Investorem výstavby hliníkárny v Neštěmicích je společnost Aluczech, kterou vlastní společnost z Norska.
reklama