https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ustecti-zastupitele-doporucili-rade-odvolat-reditele-zoo
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ústečtí zastupitelé doporučili radě odvolat ředitele zoo

23.9.2020 00:32 | ÚSTÍ N.L. (ČTK)
Roman Končel se stal ředitelem ústecké zoo 1. července 2017, do té doby v ní působil jako vedoucí provozního útvaru.
Roman Končel se stal ředitelem ústecké zoo 1. července 2017, do té doby v ní působil jako vedoucí provozního útvaru.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | ZOO Ústí nad Labem
Ústečtí zastupitelé doporučili městské radě odvolat Romana Končela, ředitele zoologické zahrady, jejímž zřizovatelem je město. Magistrát udělal mimořádnou kontrolu, při ní zjistil 128 pochybení. Při minulé kontrole před dvěma lety to bylo 111 kontrolních zjištění, ředitel osm procent z nich napravil, další ale podle kontroly přibyly.
 

Pochybení kontroloři našli mj. u vystavování faktur, podepisování smluv, vykazování pracovních cest i v nakládání s penězi. Zoo také podle kontroly nezabezpečila vyhlášení výběrového řízení na veterinární služby, léčiva a doplňky pro zoo a Centrum pro zvířata v nouzi. Končel dnes zastupitelům řejl, že některé chyby odstranil. "Těžko mohu třeba vydat minulým ředitelům příkaz, aby odstranili závady, když už tam nejsou," uvedl.

Opoziční zastupitelka Karolína Žákovská (PRO!Ústí) řekla, že si městská organizace najala soukromého advokáta, který vypracoval námitky ke kontrolním zjištěním. "Ředitel si najal proti svému zřizovateli soukromého advokáta za nemalé peníze, když zoo potřebuje každou korunu, aby zlepšovala pavilony, podmínky pro zaměstnance a život zvířat," uvedla.

"Právníka jsem si najal až v době, kdy mi zamítnuli prodloužení lhůty na odvolání (proti kontrolním zjištěním)," řekl zastupitelům ředitel Končel.

Petr Kýbl, zaměstnanec zoologické zahrady, dnes na jednání zastupitelstva uvedl, že o zvířata není dobře pečováno. "Moje loajalita končí tam, kde je nějaká důstojná péče zvířat. Jsou tam zvířata, o které není důstojně pečováno," prohlásil. Jde podle něj o důsledek obměny zaměstnanců. Končel trvá na tom, že o zvířata je v zoo postaráno dobře.

Ústecká zoologická zahrada přišla loni na začátku listopadu o plné členství v Evropské asociaci zoologických zahrad a akvárií (EAZA). EAZA tehdy zoo navštívila a kontrolovala dodržování pravidel a standardů asociace. Úplné vyloučení z EAZA by pro zoo znamenalo konec účasti na některých chovných programech. Na nápravu nedostatků má ústecká zahrada necelý rok. Pokud je neodstraní, přijde o členství, a tím i o možnost chovu řady atraktivních zvířat, například orangutanů, slonů a dalších.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist