https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/usti-nad-labem-bude-myslivcum-za-odstreleneho-divocaka-dal-platit-500-kc
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ústí nad Labem bude myslivcům za odstřeleného divočáka dál platit 500 Kč

31.1.2024 21:02 | ÚSTÍ NAD LABEM (ČTK)
Ústí nad Labem bude myslivcům za odstřeleného divočáka dál platit 500 korun. Náměstek primátora Tomáš Vlach (ANO) ČTK řekl, že jde o shodu mezi magistrátem a mysliveckými spolky. Podle něj se daří snižovat počty prasat i díky odchytovým klecím, které zakoupily městské obvody.
 

Rada schválila uzavření smlouvy s pěti mysliveckými spolky - se spolkem Jedlová hora na nejméně 160 odlovených kusů, se spolkem Diana na minimálně 110 kusů divokých prasat a se zbylými na nejméně 50 kusů.

"Počet černé zvěře je v okolí města vysoký, a my jsme proto zintenzivnili spolupráci s mysliveckými spolky. Připravili jsme tradičně kalkulovanou cenu za odlov jednoho divočáka a používáme už standardně odchytové klece," doplnil náměstek. Hlavním cílem je omezit pohyb divočáků v zastavěném území, s čímž zejména klece pomáhají. Za rok 2022 se podařilo odlovit 186 prasat a za rok 2023 to bylo 423 prasat.

Spolky se domluvily na částce 500 korun za kus, protože do klecí investovalo město. "Dávají peníze i do dalších aktivit okolo divočáků ve městě, takže jsme se shodli se spolky, že cenu zachováme," řekl dnes ČTK předseda okresního mysliveckého spolku Václav Šutera.

Myslivci musí postupovat podle plánů odlovu, peníze je však motivují zejména při odstřelech v zástavbě. "Když se ve městě objeví někdo s puškou, je to problém. Máme nastavený systém, že to hlásíme městské i státní policii, ale i tak se stávají případy, že na nás někdo zavolá policii," popsal Šutera. Klece jsou podle něj kompromis a práci myslivců zefektivňují.

Myslivci očekávají, že počty přemnožené černé zvěře časem sníží africký mor prasat, uvedl předseda. Pokud by se situace letos nezměnila, tak by podle Šutery spolky uvítaly zvýšení příspěvku. "Já to letos považuju za velice rozumný kompromis, ale rádi bychom určitě ten další rok, pokud by ta šance byla, kdyby nám magistrát něco přidal," uzavřel.

S přemnoženými divokými prasaty bojují například také v Mostě. Myslivec tam za zastřelené prase dostane 800 korun. Loni myslivci v okolí města odlovili 325 divokých prasat, což je dvojnásobek proti roku 2022. V Plzni stanovili takzvané zástřelné za prase na 3000 korun za kus. Město dá peníze jen tehdy, když příslušné myslivecké sdružení odloví v lovecké sezoně alespoň o 15 procent divočáků více než v té předchozí. Loni bylo podle mluvčí radnice Evy Barborkové v plzeňských honitbách uloveno 264 prasat.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist