https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/usti-nad-labem-chce-pro-mhd-poridit-autobusy-s-vodikovym-pohonem
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ústí nad Labem chce pro MHD pořídit autobusy s vodíkovým pohonem

5.8.2019 00:08 | ÚSTÍ N.L. (ČTK)
Naftu a stlačený zemní plyn v autobusech městské hromadné dopravy v Ústí nad Labem by měl v budoucnu nahradit vodík. / Ilustrační foto
Naftu a stlačený zemní plyn v autobusech městské hromadné dopravy v Ústí nad Labem by měl v budoucnu nahradit vodík. / Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Naftu a stlačený zemní plyn v autobusech městské hromadné dopravy v Ústí nad Labem by měl v budoucnu nahradit vodík. Rada města schválila uzavření memoranda v oblasti využití vodíku pro ekologicky čistou dopravu se Spolchemií, ústeckým dopravním podnikem a Cheminvestem. Pokud se podaří získat dotace na výstavbu plnicí stanice a nákup autobusů, mohly by první vozy s vodíkovým pohonem jezdit po městě už v roce 2021. Řekl to ústecký primátor Petr Nedvědický (ANO).
 

"Vodíkové autobusy dnes stojí jako nejlépe vybavené trolejbusy, které teď objednáváme, to je kolem 20 milionů korun. Předpokládáme ale, že to půjde dolů," řekl primátor. Pokud chce město za dva roky vodíkové autobusy v ulicích, bude je podle něj muset objednat už letos. Pořídit jich chce šest, nejprve je ale třeba zajistit financování. Ústí by na nákup autobusů chtělo čerpat peníze z evropských fondů prostřednictvím programu Integrovaná územní investice Ústecko-Chomutovská aglomerace (ITI) a také z vládního programu ReStart určeného na podporu strukturálně postižených regionů - Ústeckého, Karlovarského a Moravskoslezského kraje.

Ústí nad Labem není jediným městem, kde plánují nákup vodíkových autobusů. Do dvou let by měly jezdit v Moravskoslezském kraji. Například na Karvinsku jich má být deset dohromady za 160 milionů korun. Vedení kraje o tom už loni v listopadu podepsalo memorandum s Ostravou a také se společností Vítkovice Cylinders, která má k dispozici potřebné technologie. Vodíkový autobus už od roku 2009 obsluhuje několikrát týdně linku městské dopravy v Neratovicích, kde je i vodíková čerpací stanice.

Ústí nad Labem v koncepci udržitelné mobility počítá s tím, že v budoucnu budou ve městě jezdit jen ekologické trolejbusy a autobusy s vodíkovým pohonem. Bude to proto znamenat vyměnit zhruba 80 autobusů, které má dopravní podnik k dispozici. V Ústí je i dostatečný zdroj vodíku, který produkuje zdejší Spolchemie. Plyn totiž vzniká jako odpad membránové elektrolýzy při výrobě chloru a hydroxidů. "Chemička dnes vodík používá k vytápění," dodal Nedvědický. Pokud dopadne dotace na výstavbu plnicí stanice, měla by podle něj stát už koncem příštího roku.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat  twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist