https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-1.ctvrtleti-zadalo-mezirocne-o-tretinu-vic-lidi-o-dotaci-z-nzu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V 1. čtvrtletí žádalo meziročně o třetinu víc lidí o dotaci z Nová zelená úsporám

17.4.2020 00:13 (ČTK)
Státní fond životního prostředí ČR přijal za první tři měsíce letošního roku 3489 žádostí o dotace v objemu téměř 800 milionů korun. / Ilustrační foto
Státní fond životního prostředí ČR přijal za první tři měsíce letošního roku 3489 žádostí o dotace v objemu téměř 800 milionů korun. / Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Meziročně o třetinu více lidí zažádalo v letošním prvním čtvrtletí o peníze z dotačního programu Nová zelená úsporám (NZÚ) na šetrné bydlení. Ve včerejší tiskové zprávě to uvedly ministerstvo životního prostředí a Státní fond životního prostředí. Úřady zároveň uvolňují podmínky pro žadatele v době pandemie koronaviru.
 

"Státní fond životního prostředí ČR přijal za první tři měsíce letošního roku 3489 žádostí o dotace v objemu téměř 800 milionů korun, což je o třetinu více než v prvním čtvrtletí loňského roku, a žádosti přibývají i v posledních týdnech," uvedl ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Fond přijímá žádosti i během nouzového stavu.

Peníze z programu lze investovat především do zateplování budov, stavby nízkoenergetických a pasivních domů, instalace úsporných zdrojů tepla či domácích solárních elektráren. Lidé mohou získat až padesátiprocentní dotaci.

"Podání žádosti lze provést plně elektronicky přes webové stránky www.novazelenausporam.cz. Dotaci fond žadatelům schválí do tří týdnů a po uvolnění nouzového stavu se mohou pustit do stavebních prací," uvedl ředitel Státního fondu životního prostředí Petr Valdman.

Úřad v březnu kvůli pandemii upravil podmínky programu a prodloužil veškeré lhůty na dodání podkladů. Domácnostem, které instalovaly fotovoltaickou elektrárnu a nestihly vyřídit potřebné potvrzení od distribuční společnosti, usnadnil čerpání dotací a rozšířil možnosti elektronického předání podkladů k žádostem.

Od roku 2014 do konce letošního března fond přijal 55.420 žádostí o celkem 12,7 miliard korun. Schváleno dosud bylo 48.000 žádostí na 10,7 miliardy. Zdrojem programu Nová zelená úsporám je podíl z výnosů dražeb emisních povolenek. Brabec uvedl, že chce na přelomu dubna a května vládě předložit návrh na pokračování programu, orientován by měl být ještě více na obnovitelné zdroje energie.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist