https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-arealu-zamku-kynzvart-zacali-kacet-stromy-napadene-kurovcem
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V areálu zámku Kynžvart začali kácet stromy napadené kůrovcem

11.7.2020 00:23 | KYNŽVART (ČTK)
Zámecký areál v Kynžvartu patří se svými 245 hektary mezi největší v Česku.
Zámecký areál v Kynžvartu patří se svými 245 hektary mezi největší v Česku.
Foto | Jiří Strašek / Wikimedia Commons
V areálu státního zámku Kynžvart na Chebsku začali dřevorubci minulý týden kácet stromy, které napadl kůrovec. Těžba dřeva potrvá několik týdnů, pokračovat se bude i v příštích letech. Podle kastelána zámku Ondřeje Cinka dřevorubci letos pokácejí asi 1000 smrků. Zámecký park je součástí chráněné krajinné oblasti Slavkovský les.
 

"Kácet se začalo v úterý, nějakou dobu to ještě potrvá. Po kácení smrků přijde v příštích letech na řadu vyčištění plochy a pak výsadba nového porostu," řekl Cink.

Podle něj kácení stromů závisí na dostupnosti peněz. Náklady na těžbu stromů napadených kůrovcem se v areálu odhadují na 450.000 korun. Kůrovcová kalamita způsobuje přetlak nabídky dřeva na trhu a pád cen. Kvůli kalamitě byla těžba dřeva loni v ČR rekordní.

Kůrovec postihl lesy v podstatě v celé zemi, je i na Šumavě nebo v okolí národního parku České Švýcarsko. Neničí jen rozlehlé porosty, ale stále častěji se přesouvá i do městských parků.

Správci chtějí v zámeckém parku změnit strukturu lesa. Místo smrků tam postupně vysadí buky a jedle a další druhy, které jsou dochované v historické inventarizaci. V areálu chtějí správci obnovit také louky.

Podle kastelána tu například letos chtějí vysadit 80 stromů v programu přeshraniční spolupráce s názvem Podpora biodiverzity netopýrů v bavorsko-českém pohraničí. Další stromy se vysadí až příští roky.

Zámecký areál v Kynžvartu patří se svými 245 hektary mezi největší v Česku. Jeho nejvýznamnější část Kynžvartská daguerrotypie má status národní kulturní památky a je zapsaná i do registru UNESCO Paměť světa. Zámek Kynžvart loni navštívilo zhruba 45.000 lidí.


reklama

 
Barbora Horáčková
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist