https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-atlante-posel-orangutan-chantek-ktery-umel-znakovou-rec
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V Atlantě zemřel orangutan Chantek. Uměl znakovou řeč Video

9.8.2017 08:30 | PRAHA (ČTK)
Vědci ho vychovávali jako dítě a naučili ho prostřednictvím americké znakové řeči 150 slov. Naučil se také používat záchod, uklízet místo, kde žil, a znal trasu z univerzity do restaurace.
Vědci ho vychovávali jako dítě a naučili ho prostřednictvím americké znakové řeči 150 slov. Naučil se také používat záchod, uklízet místo, kde žil, a znal trasu z univerzity do restaurace.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Zoo Atlanta
V zoo v Atlantě na jihovýchodě Spojených států zemřel orangutan Chantek, který ovládal znakovou řeč. Bylo mu 39 let, příčina jeho smrti nebyla oficiálně oznámena. Média informovala, že do zoo byl umístěn kvůli problémům se srdcem.
 

Chantek se narodil ve výzkumném středisku pro komunikaci a devět let žil v blízkosti vědců z univerzity v Tennessee. Vědci ho vychovávali jako dítě a naučili ho prostřednictvím americké znakové řeči 150 slov. Naučil se také používat záchod, uklízet místo, kde žil, a znal trasu z univerzity do restaurace.

Do zoo byl umístěn v roce 1997 a s tamním personálem se dorozumíval znaky, jež se naučil. Pro komunikaci s lidmi, které dobře neznal, používal primitivnější způsob dorozumívání.

Podle agentury AP bude provedena pitva. Orangutani podle vědců vstupují do období stáří ve věku 35 let. Ve volné přírodě mohou žít více než 45 let, v zajetí i přes 50 let. Chantek je považován za jednoho z mála samců orangutana, kteří se v zajetí na severoamerickém kontinentě dožili tak vysokého věku.

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaSetkání s přírodou

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist