https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-australske-zoo-uhynul-nejstarsi-orangutan-sumatersky-na-svete
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V australské zoo uhynul nejstarší orangutan sumaterský na světě

20.6.2018 00:40 (ČTK)
V zoologické zahradě v Perthu na západě Austrálie uhynul nejstarší známý jedinec orangutana sumaterského na světě. Samici Puan (na obrázku) v pondělí ve věku 62 let kvůli problémům spojeným s vysokým stářím uspali. Orangutani jsou kriticky ohroženým druhem. Podle Světového fondu na ochranu přírody (WWF) žije na Sumatře zhruba 14.000 jedinců tohoto druhu.
V zoologické zahradě v Perthu na západě Austrálie uhynul nejstarší známý jedinec orangutana sumaterského na světě. Samici Puan (na obrázku) v pondělí ve věku 62 let kvůli problémům spojeným s vysokým stářím uspali. Orangutani jsou kriticky ohroženým druhem. Podle Světového fondu na ochranu přírody (WWF) žije na Sumatře zhruba 14.000 jedinců tohoto druhu.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
V zoologické zahradě v Perthu na západě Austrálie uhynul nejstarší známý jedinec orangutana sumaterského na světě. Samici Puan v pondělí ve věku 62 let kvůli problémům spojeným s vysokým stářím uspali, informovala včera agentura AFP. Puan přivedla na svět 11 mláďat.
 

"Takové rozhodnutí je vždy těžké přijmout u každého zvířete. Bylo to ale správné rozhodnutí a důstojný konec pro starou dámu, která vyžadovala respekt po celý svůj život," uvedla Holly Thompsonová, která má v zoo v Perthu na starosti péči o primáty. Puan se podle ní narodila zřejmě v roce 1956 v džungli na indonéském ostrově Sumatra. V Perthu žila od roku 1968.

"Postupem let Puan zešedivěly řasy, její pohyby se zpomalily a její mysl se zakalila," napsala v nekrologu v listu The West Australian ošetřovatelka Martina Hartová, která se o primáta starala 18 let. "Stále ale zůstávala tou klidnou, důstojnou matronou, jakou jsme znali," dodala.

Více než pět desítek přímých potomků samice orangutana sumaterského Puan žije po celém světě, mimo jiné v zoologických zahradách v USA, Evropě a v Austrálii. Podle Thompsonové má její geny skoro deset procent všech jedinců jejího druhu žijících v zajetí. Někteří z jejích potomků se dostali také zpět do původního místa výskytu druhu na Sumatře.

Od předloňského roku byla Puan zapsána v Guinnessově knize rekordů jako nejstarší známý orangutan na světě. Ve volné přírodě se podle zoo v Perthu orangutani dožívají maximálně 50 let.

Orangutani jsou kriticky ohroženým druhem. Podle Světového fondu na ochranu přírody (WWF) žije na Sumatře zhruba 14.000 jedinců tohoto druhu.reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Setkání s přírodou

 


Pražská EVVOluce
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist