https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-becovske-botanicke-zahrade-pripravuji-expozici-vodnich-rostlin
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V Bečovské botanické zahradě připravují expozici vodních rostlin

29.6.2020 00:58 | BEČOV N.T. (ČTK)
Z rostlin tam chtějí pracovníci vysadit například lekníny, stulíky, ďáblíky, suchopýry nebo orobince.
Z rostlin tam chtějí pracovníci vysadit například lekníny, stulíky, ďáblíky, suchopýry nebo orobince.
V botanické zahradě v Bečově nad Teplou na Karlovarsku připravují novou expozici vodních rostlin. Ve dvouhektarovém areálu je připraveno několik sádek, ve kterých pracovníci zahrady chystají vhodné prostředí pro různé druhy rostlin i živočichů. Kompletní příprava expozice potrvá pět let a vyjde přibližně na jeden milion korun, řekl ČTK správce Bečovské botanické zahrady Jiří Šindelář.
 

"Budou tam rostliny dvou kategorií. Budou tam rostliny přírodní, to znamená pocházející z přírodních přirozených lokalit v České republice, respektive v Karlovarském kraji. Chtěli bychom být takovou genofondovou základnou pro vodní a bažinné rostliny z Karlovarského kraje. Pak tam budou rostliny zahradní, okrasné, z různých světadílů, z Asie po Severní Ameriku, a dále rostliny šlechtěné pro krásu svých květů," uvedl Šindelář.

Z rostlin tam chtějí pracovníci vysadit například lekníny, stulíky, ďáblíky, suchopýry nebo orobince. Shánět některé druhy rostlin je podle správce zahrady obtížné. Pomáhají s tím například Akademie věd, správa CHKO Slavkovský les nebo ostatní botanické zahrady. K zajištění ekosystému tam budou v bečovské zahradě vysazeny také ryby, býložravé i dravé.

V okolí sádek by se měly upravit cesty a umístit lavičky a informační tabule. Z původní provozní budovy sádek chtějí provozovatelé vybudovat výukové centrum. Prostory by poté mohly sloužit ke vzdělávacím programům pro návštěvníky, školní exkurze nebo letní tábory, které se v areálu konají.

Sádky jsou nedílnou součástí původní botanické zahrady, která byla založena před více než 100 lety. V 50. letech ale byly od zbytku zahrad odděleny a byly využívány pro průmyslový chov ryb. Loni si je botanická zahrada pronajala zpět.

Bečovská botanická zahrada patří k nejstarším fungujícím botanickým zahradám v Česku, ale mezi lety 1945 a 2005 byla téměř zapomenuta a málem zanikla. V minulých letech se v zahradě podařilo obnovit cesty a vybudovat zázemí, které zahrnuje nejen posezení a dětská hřiště, ale například i plochu Korunního rybníka s moly a loďkami, které jsou volně k využití.


reklama

 
<p> kš</p>
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist