https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-belehrade-uzavreli-obri-skladku-odpadu-jejiz-pozar-zahalil-mesto-kourem
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V Bělehradě uzavřeli obří skládku odpadu, jejíž požár zahalil město kouřem

26.8.2021 17:25 | BĚLEHRAD (ČTK)
Ministryně slíbila, že namísto staré skládky vznikne v okolí Bělehradu několik menších recyklačních středisek.
Ministryně slíbila, že namísto staré skládky vznikne v okolí Bělehradu několik menších recyklačních středisek.
V Srbsku uzavřeli obří skládku odpadu, jejíž požár před třemi týdny načas zahalil hlavní město Bělehrad štiplavým kouřem. Podle agentury Tanjug to oznámila ministryně životního prostředí Irena Vujovičová. Uzavření skládky bylo již léta požadavkem ekologických organizací.
 

Smetiště u obce Vinča, vzdálené 17 kilometrů východně od centra srbské metropole, je podle poradenské firmy IFC největší odkrytou skládkou v Evropě, na kterou denně přibývalo na 1500 tun komunálního a zhruba dvojnásobné množství stavebního odpadu, uvedla agentura Reuters. Podle úřadů dosud vypustila do ovzduší čtyři miliardy metrů krychlových metanu z tlejícího odpadu.

Podle Vujovičové by se skládka měla do roku 2023 sanovat tak, aby se předešlo hrozbě jejího sesuvu do nedalekého Dunaje.

"Měli jsme požár, takové věci se dějí po celém Srbsku i ve světě, stalo se to na staré skládce v důsledku 40letého skladování odpadu nepředepsaným způsobem. Doufám, že už se to nebude opakovat," řekla při dnešní obhlídce skládky ve Vinči.

Podle ní byly při požáru ze začátku srpna naměřeny zvýšené koncentrace škodlivých látek v ovzduší, později se však emise škodlivin zase snížily. Vedení Bělehradu tehdy uvádělo, že občanům žádná zdravotní rizika nehrozila. Někteří experti ovšem upozorňovali, že do vzduchu pravděpodobně v důsledku požáru unikly nebezpečné dioxiny, furany či jiné karcinogenní látky.

Za uzavření skládky se v uplynulých letech konalo několik demonstrací srbských nevládních organizací.

Ministryně slíbila, že namísto staré skládky vznikne v okolí Bělehradu několik menších recyklačních středisek. Podle náměstka starosty Gorana Vesiče by měla být příští rok hotová spalovna odpadu a odpadního plynu, která bude vyrábět elektrickou energii a teplo pro srbské hlavní město.

Srbsko je kandidátem členství v Evropské unii. Předtím však musí investovat odhadem více než 15 miliard eur (381 miliard korun), aby splnilo standardy v oblasti ochrany životního prostředí, připomíná Reuters.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist