https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-blizkosti-dalnice-v-bohumine-letos-zacne-vysadba-zelene
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V blízkosti dálnice v Bohumíně letos začne výsadba zeleně

5.2.2018 12:51 | BOHUMÍN (ČTK)
Cestu ke starobohumínské kapličce Pustyňa bude lemovat nová alej z třešní.
Cestu ke starobohumínské kapličce Pustyňa bude lemovat nová alej z třešní.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Pavel Čempěl / Město Bohumín
V okolí dálnice a dálničního přivaděče v Bohumíně na Karvinsku letos přibudou nové stromy a keře. Výsadba přijde na zhruba dva miliony korun, řekla dnes mluvčí radnice Lucie Balcarová. Město zeleň nechá vysadit na téměř 22.000 metrech čtverečních vlastních pozemků poblíž dálnice v Ostravské a Slezské ulici a také v okolí kapličky Pustyňa.
 

"Výsadbou zeleně reagujeme i na stížnosti našich občanů na hluk z dálnice, který je na hranici hygienických norem. Keře i stromy by měly vytvořit izolační pás zeleně mezi dálnicí a silnicí druhé třídy a rodinnými domy," řekl místostarosta Lumír Macura (ČSSD).

Dohromady se na pěti místech rozroste zeleň o 164 stromů a téměř 500 keřů.

Za mostem přes dálniční přivaděč ve Slezské ulici tak zahradníci letos na jaře zasadí lípy, duby, habry a dva druhy javorů. Stromy budou několik metrů vysoké s obvodem kmene dvanáct centimetrů. Stejná zeleň pak přibude i na dalších vytipovaných místech, kde se počítá například i s likvidací křídlatky a u kapličky pak i s kácením několik přestárlých a polámaných vrb. Navíc se tam plánuje i vznik aleje, která bude lemovat pěšinku ke kulturní památce. Po stranách kapličky pak zahradníci vysadí dvě lípy.

"Novou stromovou alej vedoucí k Pustyni bude tvořit 18 třešní ptačích, pokácené přestárlé vrby nahradí tři duby letní. V projektu počítáme i s obnovou zdejšího ohniště. Plochu kolem něj navíc vydláždíme lomovým kamenem a přidáme klády k posezení," uvedla Ľubica Jaroňová z odboru životního prostředí a služeb.

Nově vysazené keře a stromy by měly podle mluvčí zlepšit tamní mikroklima. Součástí regenerace zeleně je i výsadba lučních trávníků pro motýly, a to v místech, kde se plánuje kácení, likvidace křídlatky či terénní úpravy. Na výsadbu se městu podařilo získat evropskou dotaci ve výši 1,3 milionu korun.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist