https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-borim-lese-skoncila-druha-etapa-sberu-rozesete-munice
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V Bořím lese skončila druhá etapa sběru rozeseté munice

24.10.2017 11:52 | BŘECLAV (ČTK)
V Bořím lese na Břeclavsku skončila druhá etapa čištění lesa od munice z druhé světové války.
V Bořím lese na Břeclavsku skončila druhá etapa čištění lesa od munice z druhé světové války.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Lesy ČR
V Bořím lese na Břeclavsku skončila druhá etapa čištění lesa od munice z druhé světové války. V tiskové zprávě to uvedla mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová. Z prostoru 100 hektarů zmizely stovky kusů munice. Podle Jouklové podnik vypsal zakázku na třetí etapu. Práce dosud stály osm milionů korun. V plánu je celkem deset etap v deseti letech za 50 milionů korun. Při nich se má vyčistit 500 hektarů lesa. Jsou v něm tisíce kusů munice, a proto je vstup do lesa pro lidi nebezpečný.
 

Nacisté měli za druhé světové války v Bořím lese továrnu Muna. Při osvobozování se ji sovětská armáda rozhodla zlikvidovat a vyhodila ji do povětří. Výbuch rozmetal tisíce kusů munice na 750 hektarech. V minulosti se podařilo vyčistit asi 250 hektarů, kde bylo 23.000 kusů munice. Nyní se pracuje na vyčištění zbytku.

Pyrotechnici z odborné firmy Borgata prohledávali prostor s několika přestávkami od podzimu roku 2015. V obou etapách našli stovky kusů munice. "Našli 784 pyrotechnických prostředků, 769 dělostřeleckých granátů, 326 iniciátorů, 3,6 kilogramu pěchotní munice a dva náboje do velkorážných kulometů ráže 12,7 a 14,5 milimetrů," vyjmenovala Jouklová.

Podle ní patřil k největším kuriozitám nález maďarského protibetonového granátu ráže 210 milimetrů o hmotnosti 125 kilogramů. "Pyrotechnici ho vyzvedli téměř z metrové hloubky a policejní auto ho ihned přepravilo k likvidaci," dodala Jouklová.

Další raritou byl téměř padesátikilový dělostřelecký granát zabalený do černé fólie. "Zřejmě ho tam uložil nějaký hledač nebo sběratel. Když zjistil, co vlastně našel, vrátil ho do lesa," odhadl hlavní pyrotechnik Borgaty Jiří Chládek. Podle něj pyrotechnici pracují s detektorem, který umožňuje prozkoumat půdu do větší hloubky, než stanovuje smlouva. Každý podezřelý předmět potom ověřili kopanou sondou. Nalezenou bezpečnou munici dali do dočasného úložiště, odkud ji odváželi policejní pyrotechnici.

Od druhé poloviny listopadu by měly práce pokračovat v další etapě, a to maximálně 14 měsíců. "Zvažujeme vyhlášení i čtvrté etapy ještě do konce roku. Tím bychom chtěli zkrátit dobu asanace lesa z původně plánovaných až deseti let na pět," řekl správní ředitel Lesů ČR Igor Kalix.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist