https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-brdech-byl-potvrzen-vyskyt-vzacneho-datlika-triprsteho
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V Brdech byl potvrzen výskyt vzácného datlíka tříprstého

18.10.2016 00:09 | JINCE (ČTK)
Datlík tříprstý patří mezi silně ohrožené druhy. K životu potřebuje jehličnaté či smíšené lesy pralesovitého charakteru se starými stromy, kterých v krajině mnoho nezbylo
Datlík tříprstý patří mezi silně ohrožené druhy. K životu potřebuje jehličnaté či smíšené lesy pralesovitého charakteru se starými stromy, kterých v krajině mnoho nezbylo
V Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Brdy byl potvrzen výskyt vzácného datlíka tříprstého. První zprávy o něm jsou z let 1985 až 1989, kdy bylo jeho hnízdění předpokládáno poblíž Chynína. Další zpráva je z přelomu září a října loňského roku, kdy byl opeřenec zahlédnut v lokalitě Marásek v jižní části Brd. Jasný důkaz přineslo až poslední pozorování a fotografování z letošního září v lokalitě Pod Kamenem poblíž Chynína, sdělila mluvčí Agentury ochrany přírody a krajiny ČR Karolína Šulová.
 

"To, že datlík tříprstý žije v lesích Třemšínských Brd, potvrzuje, že se tady hospodaří přírodě blízkým způsobem. V lesích tu jsou stromy různého stáří, ponechávány jsou staré a doupné stromy, zlomy a vývraty. Právě takové prostředí datlíkovi vyhovuje, poskytuje mu dostatek potravy i možností k hnízdění," uvedl vedoucí Správy CHKO Brdy Bohumil Fišer.

Datlík tříprstý patří mezi silně ohrožené druhy. K životu potřebuje jehličnaté či smíšené lesy pralesovitého charakteru se starými stromy, kterých v krajině mnoho nezbylo. Opeřence lze vzácně zahlédnout v českých pohraničních horách.

Středně velký druh šplhavce z čeledi datlovitých dosahuje velikosti 21 až 24 centimetrů. Je podobný strakapoudu velkému, ale je bez červeného zabarvení. Na tvářích má široké černé pruhy, záda má bílá s jednotlivými černými skvrnami. Po stranách těla je silně příčně proužkován. Samec má citronově žluté temeno a samice šedé.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist