https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-brne-nebudou-seniori-nad-70-let-a-deti-do-3-let-platit-za-odpad
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V Brně nebudou senioři nad 70 let a děti do 3 let platit za odpad

7.11.2019 00:12 | BRNO (ČTK)
Lidé starší 70 let a děti do tří let nebudou od příštího roku v Brně platit za svoz komunálního odpadu. / Ilustrační foto
Lidé starší 70 let a děti do tří let nebudou od příštího roku v Brně platit za svoz komunálního odpadu. / Ilustrační foto
Licence | Volné dílo (public domain)
Foto | Maaark / Pixabay
Lidé starší 70 let a děti do tří let nebudou od příštího roku v Brně platit za svoz komunálního odpadu. Rozhodli o tom v úterý zastupitelé. Nyní senioři nad 70 let a děti do tří let platí sníženou cenu 500 korun, plná cena je 670 korun.
 

Původně koalice složená z ODS, KDU-ČSL, Pirátů a ČSSD navrhovala osvobození od poplatku pro lidi nad 70 let. Opoziční hnutí ANO ale navrhovalo, aby se osvobození dotklo i dětí, které v daném roce nedosáhnou čtyř let. Zastupitelé na to nakonec přistoupili. Osvobození pro starší 70 let a pro děti, které nedosáhnou čtyř let v daném roce, schválili různým počtem hlasů v několika částech daného bodu.

Lidé nad 70 let a děti do tří let tak nebudou od ledna platit nic, nyní platili sníženou cenu 500 korun. Osvobození od poplatku se dosud vztahovalo pouze na třetí a další děti v rodině, které nemusí za popelnice platit až do 15 let. Pro tyto děti zůstane situace stejná. Pro ostatní skupiny, které nebudou osvobozené, zůstane poplatek nadále 670 korun.

Podle náměstka primátorky Olivera Pospíšila (ČSSD) se okruh úlev rozšířil o dvě skupiny. "Je to pro nás milé překvapení. Ve volebním programu jsme měli jak odpuštění poplatku pro seniory, tak pro děti, které nedosáhnou čtyř let. Respektovali jsme ale koaliční dohodu, která preferovala v prvním roce vyřešení skupiny seniorů," uvedl Pospíšil. Je rád, že hnutí ANO navrhlo úpravu a rozšíření na děti.

Právě Pospíšil loni v předvolebním klipu ČSSD, která slibovala odpuštění poplatku seniorům, lezl z popelnice a tvrdil důchodkyni vynášející odpad, že už brzy poplatek nebude muset platit. Podle něj je připravené i pokračování videa.

V Brně je kolem 400.000 poplatníků za odpad, část je osvobozena jako například několikáté dítě v rodině. Seniorů nad 70 let je asi 67.000 a dětí, které nedosáhly věku čtyř let, je kolem 13.000 až 14.000. Nově se tak osvobození od poplatku dotkne více než 80.000 lidí. Výpadek v rozpočtu kvůli úlevě by měl činit kolem 30 milionů korun.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist