https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-brne-od-pristiho-tydne-pribudou-prvni-hnede-popelnice-na-bioodpad
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V Brně od příštího týdne přibudou první hnědé popelnice na bioodpad

8.4.2021 01:52 | BRNO (ČTK)
Hnědé popelnice budou umístěny ve vybraných kontejnerových hnízdech. Ilustrační foto
Hnědé popelnice budou umístěny ve vybraných kontejnerových hnízdech. Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
V dubnu začne v Brně sběr biologicky rozložitelného odpadu. V areálu městské svozové společnosti SAKO Brno je již připraveno 1000 biopopelnic, které pracovníci rozmístí na vybraná stanoviště. První hnědé nádoby se v ulicích objeví příští týden, do té doby je společnost vybaví samolepkami s návodem, uvedl mluvčí SAKO Brno Michal Kačírek.
 

Hnědé popelnice budou umístěny ve vybraných kontejnerových hnízdech. "Samy městské části si rozhodly, kolik přesně hnědých popelnic chtějí a kam je umístí. Bioodpad budou popeláři svážet jednou týdně. Díky dotaci jsme mohli pořídit 1000 hnědých popelnic o objemu 240 litrů a 35 velkoobjemových kontejnerů o objemu 15 000 litrů. Chceme zvýšit podíl tříděného odpadu ve městě," uvedl náměstek primátorky Petr Hladík (KDU-ČSL).

Množství bioodpadu každým rokem roste. "Jen na našich sběrných střediscích se ho za loňský rok shromáždilo více než 3,5 tisíce tun, což je nárůst o třetinu za posledních pět let. Proto je nutné, aby město přistupovalo ke sběru bioodpadu více systematicky než dosud," dodal předseda představenstva SAKO Brno Filip Leder (KDU-ČSL). Popelnice na bioodpad nebudou primárně sloužit pro sběr zahradního odpadu, pro ten jsou v Brně k dispozici sběrná střediska odpadu či sběrové víkendy ve vegetačním období, kdy lze bioodpad ze zahrad ukládat do přistavených velkoobjemových kontejnerů.

Do hnědých popelnic patří především kuchyňský odpad, jako zbytky potravin rostlinného původu, slupky a zbytky zeleniny a ovoce, jádřince, pecky, ale i čajové sáčky či kávový odpad. Nepatří do nich naopak živočišné zbytky jako maso, oleje, tuky, kosti, mléčné výrobky, cigarety nebo popel.

Sběr biologicky rozložitelného odpadu byl dosud v Brně zajišťován několika způsoby. Mobilním sběrem velkoobjemovými kontejnery, kdy například v roce 2019 bylo takto svezeno 168 tun odpadu, sběrem bioodpadů na sběrných střediscích i domácím kompostováním.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist