https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-brne-vznika-nova-zoo-specializovana-na-chameleony
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V Brně vzniká nová zoo specializovaná na chameleony

9.5.2017 08:00 | BRNO (ČTK)
Chameleoni jsou známí tím, že dokážou měnit barvu těla. Žijí v Africe, především na Madagaskaru, ale také v jižní části Evropy nebo v Indii. Většina druhů žije na stromech a vysokých keřích. Druhů chameleona je celkem asi 150. / ilustrační foto
Chameleoni jsou známí tím, že dokážou měnit barvu těla. Žijí v Africe, především na Madagaskaru, ale také v jižní části Evropy nebo v Indii. Většina druhů žije na stromech a vysokých keřích. Druhů chameleona je celkem asi 150. / ilustrační foto
Foto | Adrian Pingstone / Wikimedia Commons
V Brně by ještě v tomto roce mohla vzniknout nová zoo specializovaná na chameleony. Návštěvníci zpočátku uvidí 14 druhů chameleonů, celkem 40 až 50 kusů ještěrů. V budoucnu by se jejich počet měl zvýšit až na 80 kusů. ČTK to v neděli řekl její zakladatel Libor Červínek. V současné době se hledají prostory, kde by zoo mohla být.
 

"Chameleony chovám s přestávkou už od mládí. Navštívil jsme krokodýlí zoo, papouščí zoo, tak jsem si řekl, proč nezaložit chameleoní zoo," uvedl Červínek. I na jednom druhu lze podle něj ukázat zájemcům celou řadu odlišností a zajímavostí. Od chameleonů obrovských, kteří mohou dorůstat 70 a více centimetrů, až po chameleony se třemi rohy.

Červínek spolu se dvěma kamarády před časem založil projekt ChamiZOO. "Jsme teprve na začátku, stále se učíme. Ať už je to marketing, založení a spravování webových stránek, podání žádosti na úřad, vše je pro nás nové," uvedl.

Zpočátku by mělo být k vidění asi 14 druhů chameleonů, tedy asi 40 až 50 ještěrů, které Červínek a jeho kamarádi v současnosti chovají. Do budoucna se počítá až s 25 druhy a zhruba 80 ještěry.

Nyní pro vznikající zoo hledá Červínek v Brně vhodné prostory. Zažádáno má na brněnském magistrátu o prostory v Radnické ulici, kde dříve byla výstava akvarijních rybiček. "Pokud to vyjde, tak snad ještě do konce prázdnin bychom mohli otevřít. Jestli ne, budeme hledat dál. Zoo bychom každopádně chtěli otevřít do konce roku," uvedl Červínek.

Peníze do projektu zatím plynou z vlastních zdrojů nadšenců. Zájemci ale mohou přispět na transparentní účet ChamiZOO. Funguje už i funshop, kde se dají pořídit upomínkové předměty. V provozu je také poradna pro chovatele. "Materiálně nám velmi pomáhají i kamarádi a známí, kteří třeba rádi fotí. Práce fotografa nebo grafika je nákladná, a když nám to někdo provede zadarmo nebo za náklady, tak je to pro nás leckdy více, než kdyby nám poslal peníze," řekl Červínek.

Chameleoni jsou známí tím, že dokážou měnit barvu těla. Žijí v Africe, především na Madagaskaru, ale také v jižní části Evropy nebo v Indii. Domovem jsou jim pouště a polopouště, savany, nížinné i horské deštné lesy. Většina druhů žije na stromech a vysokých keřích. Druhů chameleona je celkem asi 150.Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist