https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-brnenske-botanicke-zahrade-opravuji-nejvetsi-sklenik-pomahaji-horolezci
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V brněnské botanické zahradě opravují největší skleník, pomáhají horolezci

13.7.2022 11:59 | BRNO (ČTK)
Ze střechy a stěn největšího skleníku univerzitní botanické zahrady v Brně zbyla dočasně jen holá konstrukce bez skel. Kvůli opravám musela zmizet také většina rostlin, na svém místě zůstaly jen ty největší stromy, které nelze přestěhovat. Rekonstrukce potrvá do konce srpna, řekla ČTK vedoucí Botanické zahrady Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity Magdaléna Chytrá.
 

Starý nátěr konstrukce brousili v horkých dnech horolezci zavěšení na lanech, případně na pojízdné plošině. Až dokončí broušení, začnou řemeslníci s nátěrem, opět v šedé barvě. "Ve výrobě jsou nyní nová skla a polykarbonát na míru do každého okna," uvedla Chytrá. Součástí oprav jsou elektroinstalace, nová kašna nebo hadice s mlžícími tryskami.

"Naši zahradníci nastoupí v září a jejich úkolem bude nejprve vyměnit půdu za nový substrát, přitom se musí jen minimálně poškodit kořeny stromů, které ve skleníku zůstaly a musejí celou akci přečkat. Myslím, že se jim to ale líbí, subtropické rostliny se u nás mohou v létě pěstovat venku a tyhle jsou teď tedy pod modrou oblohou a krásně na ně prší z bouřek," popsala Chytrá.

Ostatní rostliny jsou nyní vystěhované na zahradě, případně v zásobním skleníku. Na původní místa se vrátí na podzim a velmi brzy palmový skleník zaplaví zelenými listy. "Jak je vidět u skleníků 1 a 2, které se stejným způsobem opravovaly v předchozích dvou letech, prakticky nelze poznat, že rostliny jsou tam teprve jeden, respektive dva roky. Vše už je opět zarostlé až ke stropu," řekla vedoucí. Zbývající dva skleníky by se měly opravovat v následujících dvou letech.

Na letošek v zahradě připravili ještě stavbu nového plotu na Veveří. Současný plot je dřevěný, nový bude kovový. Svým uměleckým pojetím odráží vizuální styl Masarykovy univerzity a obsahuje také motiv obilných stébel na poli, z nichž některá jsou mírně ohnutá větrem. V budoucnu se na plotě budou pnout vistárie, plaménky, růže, révovníky nebo trubače.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist