https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-brnenskych-mestskych-lesich-letos-pribude-1-4-milionu-sazenic
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V brněnských městských lesích letos přibude 1,4 milionu sazenic

24.3.2021 11:04 | BRNO (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | vls.cz
Lesy města Brna (LMB), které spravují přes 8000 hektarů plochy, chtějí letos vysadit rekordních 1,4 milionu sazenic na 200 hektarech. Zhruba 70 procent nových stromků tvoří melioračně zpevňující dřeviny, což jsou většinou listnáče. Tyto plochy je nutné kvůli ochraně před okusováním zvěří oplotit. Loni městská firma postavila 88 kilometrů oplocenek, letos plánuje 94 kilometrů, řekl ČTK ředitel LMB Jiří Neshyba.
 

Obnova lesů byla před kůrovcovou kalamitou, se kterou brněnští lesníci bojují už téměř tři roky, zaměřena především na přirozenou obnovu. Využitím schopnosti původních mateřských porostů vzniká druhově pestrý a odolnější les, nefunguje to však na porostech zničených kůrovcem. Společnost proto loni vysázela na 160 hektarech kalamitních holin téměř 1,3 milionu sazenic lesních dřevin a letos plánuje dalších 1,4 milionu.

"Cílem je plochy zasažené kůrovcovou kalamitou v co nejkratším čase vytěžit a obnažené větší plochy pokrýt dřevní štěpkou z těžebních zbytků. Tím se sníží odpar vody a vytvoří se ideální podmínky pro růst nového lesa, který se sází u brněnských městských lesů do jednoho roku od vytěžení," řekla za firmu Monika Neshybová.

Ke kvalitě sazenic podle ní velmi přispívá to, že v brněnských městských lesích jsou lesní porosty nebo i jednotlivé stromy pro sběr osiva téměř všech druhů stromů. Sadební materiál následně lesníci pěstují ve vlastních školkách pod Babím lomem.

Jejich práci však kromě kůrovcové kalamity ztěžuje také koronavirová pandemie, kvůli níž řada zaměstnanců nemůže pracovat. "Lesníci svými výkony zvládají několikanásobně navýšené množství práce v lese, která nepočká a musí se stihnout ve velmi krátkém termínu. Kalamita má pro les i další vedlejší důsledky. Cesty jsou lesní technikou neúměrně namáhané, protože kůrovcové dřevo se musí z lesa odvézt dříve než z pokáceného dřeva vylétne kůrovec," dodala Neshybová.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist