https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-c.svycarsku-zbyva-dohasit-50-hektaru-drony-nasly-rano-par-mensich-ohnisek
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V Českém Švýcarsku zbývá dohasit 50 hektarů, drony našly ráno pár menších ohnisek

11.8.2022 16:40 | HŘENSKO (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Hasiči zmenšili plochu požáru v Českém Švýcarsku na 50 hektarů, původně oheň zasáhl zhruba o 1000 hektarů větší oblast. Počet hasičů u požáru se snížil na 630. Drony s termokamerami dnes ráno objevily několik ohnisek v okolí Pravčické brány a Bouřňáku. Hasiči pracují na jejich uhašení. Ohniska jsou malá a dál se nešíří. Hasiči i dnes předali správě národního parku České Švýcarsko další část hašeného území, včetně Mezné, okolí Mezní Louky a prostoru nad Hřenskem, řekla mluvčí hasičů Martina Götzová. Plocha, kterou zatím zbývá předat, činí asi 785 hektarů z původních 3600 hektarů, na kterých se hasiči s technikou pohybovali. Jde o lokality kolem Pravčické brány a okolí Bouřňáku, kde ještě pomáhají hasit vrtulníky.
 
"Aktuálně předáváme do správy národního parku větší část území, které bylo součástí zásahové zóny. Už před pár dny jsme kompletně dočistili od ohnisek a předali sektor číslo čtyři, nyní se nám to samé podařilo i se sektorem číslo tři. Ze sektoru číslo jedna jsme dnes předali prostor nad Hřenskem, ze sektoru číslo dva je to území od České silnice až po lokalitu kolem Větrovce," doplnila mluvčí. Předané území hlídají dobrovolní hasiči.

Hasiči dnes zasahují asi na 50 hektarech z původních 1060 hektarů požáru. Zůstávají v severní části parku, tedy lokality kolem Pravčické brány a v okolí Bouřňáku. "Na tato území soustřeďujeme dnes i zásah pomocí vrtulníků," řekla Götzová.

V akci je 630 hasičů s 250 kusy techniky. Podle plánu budeme redukovat některé hasicí odřady z jiných krajů, doplnili hasiči. Území dál připravují tak, aby měly národním parkem nasmlouvané dobrovolné jednotky připravené v terénu mobilní čerpadla, hadicové vedení i nádrže s vodou. "Během dnešního dne plánujeme přecházet ze systému dálkové dopravy vody pomocí velkokapacitních čerpadel na běžný systém pomocí připraveného dopravního vedení. Několik posledních dní jsme pracovali usilovně na tom, abychom tento systém dodávky vody připravili tak, abychom mohli činnost čerpacích odřadů z republiky ukončit nejpozději do pátku," uvedla Götzová.

Ve vzduchu dnes létá pět vrtulníků, z toho je jeden koordinační. Zaměřují se na severní část od Pravčické brány, Stříbrné stěny, Borový a Mezní důl a západ od Bouřňáku. Vzhledem k tomu, že hasiči zasahují na menší ploše, bude dnes zrušeno čerpací stanoviště pro vrtulníky u Vysoké Lípy, čerpací stanoviště pro cisterny i vrtulníky zůstanou na Mezní Louce.

Správa parku zatím převzala oblast nedaleko obce Janov, část území severozápadně od Vysoké Lípy a část plochy na východ od Pravčické brány. Správa musí zajistit dobrovolné hasiče, kteří budou na místa dohlížet kvůli hrozbě vzniku nových ohnisek. Potřebují nejméně 15 jednotek dobrovolných hasičů. Pokud bude pokračovat zásah hasičů v Českém Švýcarsku podle předpokladu, měli by hasiči předat správě parku poslední část požářiště do pátku.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist