https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-certove-rokli-na-lesne-je-kurovec-mesto-planuje-nove-stromy
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V Čertově rokli na Lesné je kůrovec, město plánuje nové stromy

18.10.2019 00:12 (ČTK)
V Čertově rokli v brněnské čtvrti Lesná se chystá výsadba stromů a další vegetace, která zlepší vsakování vody do půdy. Jehličnany v rekreačním areálu uprostřed sídliště napadl kůrovec. / Ilustrační foto
V Čertově rokli v brněnské čtvrti Lesná se chystá výsadba stromů a další vegetace, která zlepší vsakování vody do půdy. Jehličnany v rekreačním areálu uprostřed sídliště napadl kůrovec. / Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
V Čertově rokli v brněnské čtvrti Lesná se chystá výsadba stromů a další vegetace, která zlepší vsakování vody do půdy. Jehličnany v rekreačním areálu uprostřed sídliště napadl kůrovec. Brněnští radní navrhli poskytnout městské části Brno-sever 1,2 milionu korun. Zastupitelé o přidělení peněz rozhodnou v listopadu, uvedl v tiskové zprávě brněnský magistrát.
 

Vzhledem ke klimatickým podmínkám je pro zachování přírodního charakteru Čertovy rokle a přilehlého okolí nutné obnovovat zeleň, a především zbrzdit odtok vody z oblasti, uvedl náměstek primátorky Petr Hladík (KDU-ČSL). V bylinném a keřovém patře chybí vhodná vegetace, voda proto odplavuje svrchní vrstvu půdy.

Nově vysazené stromy nahradí napadené jehličnany, které hynou. "Loni v Čertově rokli uschlo kvůli kůrovci mnoho smrků a několik borovic. V zimě bude městská část preventivně odstraňovat tisíc stromů, jelikož mohou být napadené kůrovcem. Pro znovuzalesnění poté uvolníme 1,2 milionu korun," řekl Hladík.

Plánovaná opatření zahrnují vybudování zatravněných příkopů podél hlavní komunikace, které budou odvádět srážkovou vodu do vsakovacích jam. Proti erozi se na svazích vytvoří dřevěné plůtky, jež se vyplní zeminou a osází keři. Navržený systém by tak měl zabránit dalšímu splavování zeminy.

Při obnově lesů zničených kůrovcem může pomoct i veřejnost tuto sobotu v rámci Dne za obnovu lesa, který pořádají Lesy České republiky. Akce se koná na 14 místech v celém Česku. V Jihomoravském kraji se zájemci mohou vysazování zúčastnit v Brně. Akce se koná od 10:00 do 16:00 u zastávky Stará dálnice.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist