https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-ceske-trebove-mezirocne-kleslo-mnozstvi-skladkovaneho-odpadu-na-polovinu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V České Třebové meziročně kleslo množství skládkovaného odpadu na polovinu

22.2.2023 00:43 | ČESKÁ TŘEBOVÁ (ČTK)
Město vloni od dubna spustilo nový systému odpadového hospodářství. Lidé si mohli od radnice zapůjčit nádoby na tříděný odpad, který se začal vyvážet přímo od domů. Ilustrační foto
Město vloni od dubna spustilo nový systému odpadového hospodářství. Lidé si mohli od radnice zapůjčit nádoby na tříděný odpad, který se začal vyvážet přímo od domů. Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Po loňské výrazné změně systému odpadového hospodářství se v České Třebové podstatně snížilo množství směsného odpadu v popelnicích a kontejnerech. Od dubna do prosince roku svezli popeláři 1965 tun komunálního odpadu, což je skoro o polovinu méně než za stejné období v roce 2021. Zároveň se zvýšilo množství vytříděného materiálu, řekla ČTK Kateřina Vašková z odboru životního prostředí českotřebovské radnice.
 

V roce 2021 se od dubna do konce prosince odvezlo 216 tun biologicky rozložitelného odpadu, za stejné období loňského roku to bylo 1965 tun. Z 85 tun na 195 tun se meziročně zvýšilo množství vytříděných plastů, z 215 tun na 261 tun separovaného papíru.

Město vloni od dubna spustilo nový systému odpadového hospodářství. Lidé si mohli od radnice zapůjčit nádoby na tříděný odpad, který se začal vyvážet přímo od domů. Směsný komunální odpad se začal vyvážet jednou za 14 dní, předtím to bylo každý týden. Mezi obyvatele město rozdalo přes 4200 nádob na tříděný odpad, v létě začala fungovat městská kompostárna. Zároveň byla výrazně doplněna stání velkoobjemových kontejnerů u bytových domů a do systému nakládání s odpady se zapojili místní podnikatelé. Změny doprovázela informační kampaň.

Městu se přesto stále nepodařilo dosáhnout limitu pro skládkování směsného komunálního odpadu, který se postupně zpřísňuje. Před dvěma lety limit činil 200 kilogramů na obyvatele, letos může podle novely zákona o odpadech každý občan produkovat maximálně 180 kilogramů směsného odpadu ročně, v roce 2029 to bude 120 kilogramů. Základní poplatek za uložení tuny odpadu na skládku letos činí 500 korun, za každou tunu nad limit na občana 1000 korun. V roce 2029 to bude 700 korun, respektive 1850 korun.

V roce 2021 na obyvatele České Třebové připadalo asi 350 kilogramů směsného komunálního odpadu. Loňské hranice 190 kilogramů bylo dosaženo v listopadu. Poplatek za odpady je nyní ve městě 720 korun na osobu ročně stejně jako rok předtím.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist