https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-ceskem-krumlove-pokracuji-zachranne-prace-na-barevne-skale
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V Českém Krumlově pokračují záchranné práce na Barevné skále

25.6.2018 00:30 | Č. KRUMLOV (ČTK)
V Českém Krumlově pokračují záchranné práce na Barevné skále. Práce potrvají asi 14 dní.
V Českém Krumlově pokračují záchranné práce na Barevné skále. Práce potrvají asi 14 dní.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | horosvaz.cz
V Českém Krumlově začaly dnes další záchranné práce na Barevné skále. Její část je stále v havarijním stavu a je potřeba ji odstranit. Firma Strix pro Lesy ČR, jimž skála patří, zatím odlomila 900 tun, protože podle statika hrozilo, že se část masivu zřítí. Firma teď odláme dalších 400 tun, pět pracovníků dnes začalo po 8:00. Dnes to za firmu Strix řekl Petr Koleňák.
 

Náklady budou tři miliony Kč, řekla mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová. Za první etapu prací zaplatily Lesy ČR 5,9 milionu Kč. Práce potrvají do poloviny července.

Kvůli rizikovému stavu skály omezila Státní plavební správa provoz na Vltavě. Povodí Vltavy zahradilo propust pod skálou pomocí trámů, před jez, který se sjíždět nesmí, umístilo síť. Vodáci projedou pod skalou jen do pěti metrů od levého břehu. Lodě přenášejí po levém břehu, někteří jez sjíždějí přes korunu. Loni splulo Vltavu podle odhadů 250.000 lidí.

Práce potrvají asi 14 dní. "Budeme se snažit to udělat co nejdřív, abychom prostor uvolnili jak turistům, tak i vodákům. Bude to náročnější (než první etapa) z toho důvodu, že už to není nějaká velká věž, ale spíš to budeme řešit celoplošně, a ne jenom lokálně kousky. Řešíme celou skálu od paty svahu až po svršek, což je 30 metrů na délku, je to rozsáhlejší," řekl Koleňák.

Podle znalce Jiřího Růžičky hrozí, že se zřítí 400 tun skály. Vrcholová část je, jak řekl, silně rozvolněná. Doporučil, aby se některé bloky ukotvily, jiné vyspárovaly a místy daly sítě.

Firma Strix dnes začala pomocí páčidel odtěžovat nestabilní materiál, který lze dostat dolů rukama. Potom začne části skály navrtávat. Použije stroj darda, kdy se navrtá díra, do ní se vloží stroj a na principu klínku masiv roztrhne. Firma využije i podušky. "Používají je hodně hasiči, když potřebují něco nadzvednout. Máme čtyři rozměry, největší je metr dvacet na metr dvacet, má výtlačnost sto tun," dodal Koleňák.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Setkání s přírodou

 


Pražská EVVOluce
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist