V Českém středohoří se obnovují teplomilná stanoviště
Na devatenácti hektarech se loni cíleně sekalo, na dalších devatenácti hektarech se páslo stádo ovcí a koz. Nejrozsáhlejší zásahy provedli přírodovědci v sadech pod Lovošem, na vrchu Kočka a na Bílých stráních pod Košťálovem. Cílem prací bylo zlepšit prostor pro život druhů, jako jsou ještěrka zelená, přástevník kostivalový, saranče skalní, střevíčník pantoflíček, kavyl olysalý a koniklec otevřený.
Podporu poskytli přírodovědcům místní zemědělci. "Na svých pozemcích také řadu přírodě prospěšných projektů sami iniciují. Je patrné, že obyvatelům Českého středohoří není ochrana přírody lhostejná," uvedl Petr Kříž z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, ředitel regionálního pracoviště Správa CHKO České středohoří.
Důležité jsou podle Kříže i zdánlivé drobnosti. "Třeba na vrchu Kalvárie byly vybudovány tři plazníky. Jsou to pevné dřevěné ohrady, ve kterých je nakupeno kamení, suché větve a sláma. Slouží plazům a obojživelníkům především jako zimoviště, ale jsou jimi využívány i jako skrýš před predátory. Pomáhají třeba kriticky ohrožené ještěrce zelené," uvedl Kříž.
Projekt LIFE míří i na veřejnost, pro kterou ochránci přírody pořádají přednášky a další akce. Na konci projektu by měl být navrácen příznivý stav 277 hektarů cenných teplomilných stanovišť. Tým projektu působí v devíti evropsky významných lokalitách zařazených do soustavy Natura 2000. K tomu je pečováno o deset menších míst, které umožňují migraci živočišným a rostlinným druhům napříč Českým středohořím.
reklama