https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-ceskem-svycarsku-se-budou-konat-vychazky-se-strazci-a-odborniky
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V Českém Švýcarsku se budou konat vycházky se strážci a odborníky

30.6.2024 00:52 (ČTK)
Marriina vyhlídka v Národním parku České Švýcarsko.
Marriina vyhlídka v Národním parku České Švýcarsko.
Foto | Zdeňka Kováříková / Ekolist.cz
Strážci a odborníci připravili komentované vycházky po různých místech národního parku České Švýcarsko. První cestu mohlii zájemci absolvovat v sobotu s geologem Jakubem Šafránkem po vyhlídkách v Jetřichovicích. Termíny včetně náročnosti jednotlivých komentovaných výletů zveřejnila na webových stránkách správa rezervace.
 
Geolog provedl v sobotu zájemce po Mariině vyhlídce, Vilemínině stěně, Rudolfově kameni a Pohovce. Trasa měla deset kilometrů a byla ze všech nejnáročnější, za to se však lidé podívají na oblíbené cíle s výjimečnými výhledy na národní park. Zároveň se dozví informace od vedoucího oddělení geologie, tzv. skalní čety.

Další trasa je nenáročná, osm kilometrů dlouhá vycházka po Kyjovském údolí, kterým zájemce provede strážce Jan Lobotka, znovu se budou moci lidé do údolí vypravit s geologem 6. července.

Ivana Marková si přichystala trasu na 18. července. Příchozím sdělí informace o proměně lesů. Kyjovské údolí zasáhla kůrovcová kalamita. Přemnožený kůrovec po roce 2018 krajinu v národním parku výrazně proměnil. Loni bylo nutné podél turistických cest v údolí provést bezpečnostní zásah.

Botanička si pro veřejnost připravila ještě pětikilometrovou mírně náročnou trasu po spáleništi dva roky od obřího požáru, jenž zasáhl národní park. Plocha po požáru je v současné době nejmladším přirozeně vznikajícím lesem v zemi. A protože požár v létě 2022 byl největší v ČR, zasáhl přes 1000 hektarů lesního porostu, jde i o největší plochu obnovujícího se lesa v ČR. Ještě když hasiči v létě 2022 napínali své síly, aby největší požár v historii ČR zdolali, na spáleništi se objevily houby, drobné trsy trávy a další výhonky. Dnes je v porostu dominantní bříza, zastoupené jsou ale i další druhy, které budou les postupně formovat.

Strážce Miroslav Rybář provede místní přes Mlýnskou cestu spojující Mezní Louku s Pravčickou bránou. Cesta nahradila od požáru uzavřenou Gabrielinu stezku. Správa parku cestu doplnila o dalekohled s výhledem na požářiště. Poslední vycházka, opět v Kyjovském údolí, se uskuteční se strážcem 27. srpna. V součtu se během letních prázdnin uskuteční deset vycházek.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist