https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-ceskem-svycarsku-se-otevrela-stezka-po-puvodni-obchodni-trase
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V Českém Švýcarsku se otevřela stezka po původní obchodní trase

27.6.2020 01:15 | VYSOKÁ LÍPA (ČTK)
Uhlířova chaloupka na naučné stezce Česká silnice v Národním parku České Švýcarsko
Uhlířova chaloupka na naučné stezce Česká silnice v Národním parku České Švýcarsko
Zdroj | NP Česé Švýcarsko
V národním parku České Švýcarsko se otevřela nová naučná stezka po původní obchodní trase spojující Čechy a Sasko. Turisté se na dvanácti zastaveních seznámí s historií důležité cesty a migračního koridoru mezi Českým a Saským Švýcarskem. Očekává se, že v létě se na takzvanou českou silnici vydají tisíce lidí z tuzemska i Německa.
 

Naučná stezka, nazvaná Česká silnice, vede z Vysoké Lípy od rozcestí pod skalním hradem Šaunštejn do Zadních Jetřichovic na hranici s národním parkem Saské Švýcarsko. Tematicky jsou jednotlivá zastavení věnována dávné historii, kdy údolí bylo migračním koridorem pro zvěř, na kterou tam v době kamenné číhali lovci, až po mladší dobu, kdy se z trasy stala důležitá obchodní stezka.

Prostřednictvím interaktivně ztvárněných soch a panelů se lidé dozví podrobnosti o vzniku osady Zadní Jetřichovice, na jejímž místě jsou dodnes patrné stopy po původních obydlí. Nejmladší část historie zastupuje uhlířova chaloupka, známá kulisa z pohádky Pyšná princezna.

Náklady na vytvoření naučné stezky činily podle informací správy parku 1,15 milionu korun, z toho 977 000 pokryla státní dotace.

Vydat se mohou turisté v Českém Švýcarsku také po opravené trase přes Kyjovský hrádek. Správci sjednotili ráz stezky tak, aby odpovídal stylu z přelomu 19. a 20. století. "Provedli jsme na této velice úzké pěšině protierozní opatření, protože stoupla za poslední dekádu návštěvnost téměř o 50 procent, což začalo mít dopad na krajinu," uvedl mluvčí správy parku Tomáš Salov.

Návštěvníci najdou na cestě například nové žebříky. Ročně přes Kyjovský hrádek projde 30 000 návštěvníků. Tisíce lidí by se mohly podívat do Českého Švýcarska přes léto. Plní se znovu hotely a penziony v okolí a správa parku má informace o tom, že téměř všechna místa už jsou obsazena na saské straně. O návštěvnické sezoně tak bude nyní podle Salova rozhodovat hlavně počasí.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist