https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-cesku-roste-zajem-o-exoticka-zvirata-zvysuje-se-i-pocet-pasovanych-zvirat
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V Česku roste zájem o exotická zvířata, zvyšuje se i počet pašovaných zvířat

7.4.2024 01:00 (ČTK)
V Česku podle odborníků roste zájem o exotická zvířata. Lidé chovají velké kočkovité šelmy, opice, jedovaté hady, ještěry či vzácné papoušky. Se zvýšeným zájmem chovatelů ale roste i nelegální trh. Celníci z pražské Ruzyně zaznamenali loni 84 případů pašování exotické zvěře, meziročně o pět více, sdělila Hana Prudičová, mluvčí Generálního ředitelství cel.
 

Chov exotických zvířat je podle ředitelky Nadace na ochranu zvířat Evy Marlene Hodek v Česku na vzestupu. "Existují chovatelé opiček, jedovatých hadů, velkých kočkovitých šelem, ale třeba i vzácných druhů papoušků či exotických druhů ryb. Paleta je opravdu široká," řekl ČTK předseda Asociace veterinárních lékařů Michal Kamarád.

Zvýšený zájem pozoruje i Teraristická společnost Praha, podle ní přibývá lidí, kteří chtějí chovat například kudlanky, pavouky, ještěry, hady, papoušky nebo poloopice. Hodek ale upozorňuje na to, že chovatelé často nemají pro chov dostatečné dovednosti. "Zvířata pak trpí, zvláště ta terarijní. Mají nevyhovující prostory, osvětlení i stravu," řekla ČTK.

Kvůli vysokým nákladům na péči se také stává, že lidé své mazlíčky po čase opustí. "Pořizovací cena je podle druhu 100 korun až několik desítek tisíc. A pak je udržovací cena, tedy speciální krmení, náklady na elektřinu, náklady na veterinární péči. Je to drahý koníček," uvedl veterinární lékař Sebastian Franco. Za měsíc zaznamenává dva až tři případy, kdy lidé nechají zvíře na záchranné stanici.

S rostoucím zájmem chovatelů se zvyšují počty pašování zvířat. Podle Hodek je možné pašovaná zvířata získat i na teraristických burzách, které jsou monitorované veterinárními správami. "Stále je tam šedá zóna, prodejci si vychytají časy, kdy tam kontroly nejsou a seženete tam například i kajmany," popsala praxi Hodek.

Počet případů pašování exotické zvěře se podle celníků každoročně zvyšuje, a to převážně v době dovolených. Jedním z nejzávažnějších případů nelegálního komerčního obchodu s ohroženými druhy poslední doby je loňské zadržení mláďat tygrů bílých. Majitel tehdy zveřejnil videa tygřice na sociálních sítích, policie následně obvinila čtyři lidi z neoprávněného nakládání s chráněnými volně žijícími živočichy. Loni v květnu také celníci odhalili případ, kdy pašerák v zavazadle převážel 73 plazů, 64 hadů, čtyři gekony a pět želv.

Veterinární správa podle zákona musí alespoň jednou do roka zkontrolovat dodržování podmínek chovu takzvaných zvířat vyžadujících zvláštní péči. Mezi ně patří například všechny druhy šelem, krokodýlů, primátů a jedovatých plazů. Loni udělala 582 kontrol, ve 40 případech zjistila závady.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist