https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-cesku-se-pohybuje-80-rysu-fotopasti-zachytily-i-unikatni-zabery-rysi-rije
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V Česku se pohybuje 80 rysů. Fotopasti zachytily i unikátní záběry rysí říje

28.4.2016 12:57 | PRAHA (Ekolist.cz)
Na Šumavě a v Pošumaví žije největší populace rysů se v Česku a odtud odcházejí mladí jedinci dále do Novohradských hor, Boletic a Českého či Blanského lesa
Na Šumavě a v Pošumaví žije největší populace rysů se v Česku a odtud odcházejí mladí jedinci dále do Novohradských hor, Boletic a Českého či Blanského lesa
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | MŽP ČR
Podle posledních odhadů žije na území České republiky zhruba osm desítek rysů ostrovidů. Stálým či přechodným domovem této skrytě žijící kočkovité šelmy je Šumava, Beskydy, Javorníky, Novohradské hory a nově také Jeseníky či Jizerské hory, uvedlo Hnutí DUHA. Jeho fotopasti navíc nedávno přinesly unikátní záběry z rysí říje.
 

Před automatickou kamerou Hnutí DUHA umístěnou v Pošumaví se počátkem jara objevila rysice Kristýna se svým nápadníkem, rysím kocourem Fridrichem. Ačkoliv objektiv nezachytil samotný akt páření, je zjevné, co se v těchto týdnech v rysím světě odehrává, komentuje nové záběry ekologická organizace. Obě zvířata ochranáři sledují již několik měsíců.

Právě na Šumavě a v Pošumaví žije největší populace rysů se v Česku a odtud odcházejí mladí jedinci dále do Novohradských hor, Boletic a Českého či Blanského lesa. Podle závěrů projektu Trans-Lynx, který se v minulých letech věnoval mapování výskytu rysa ostrovida v jihozápadních Čechách, má česko-bavorsko-rakouská populace zhruba 65 dospělých jedinců. Rysům se daří také na česko-slovenském pomezí. V Beskydech žije zhruba deset šelem a každý rok se zde i úspěšně rozmnožují.

„Je dobrým zprávou, že se rysům v České republice daří i mimo nejvzácnější přírodu v národních parcích. I v dalších částech naší země nacházejí kouty divoké přírody, která jim poskytuje dostatek klidu pro rozmnožování, výchovu mláďat či odpočinek. Trvalý pobyt rysa v naší krajině záleží jen a jen na postoji člověka, zda mu umožní sdílet společný prostor,“ říká Josefa Volfová, koordinátorka Rysích hlídek Hnutí DUHA. Na mapování rysa a dalších druhů velkých šelem se podílí desítky dobrovolníků, během uplynulé zimy se jich do terénu vypravilo téměř šest set.


reklama

 
Další informace |
Co všechno odhalí fotopasti? Prozradí článek Fotopast – skrytá sonda do života divokých zvířat.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist