https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-cesku-zacala-fungovat-platforma-ktera-podporuje-opetovne-pouzivani-chladiv
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V Česku začala fungovat platforma, která podporuje opětovné používání chladiv

20.5.2021 01:39 | PRAHA (ČTK)
Zájemci mohou obchodovat s vlastním použitým F-plynem a následně ho recyklovat nebo regenerovat do jejich původního průmyslového standardu tak, že mohou nahradit dodávku nového plynu, jehož zásoby jsou omezené. Ilustrační foto
Zájemci mohou obchodovat s vlastním použitým F-plynem a následně ho recyklovat nebo regenerovat do jejich původního průmyslového standardu tak, že mohou nahradit dodávku nového plynu, jehož zásoby jsou omezené. Ilustrační foto
V Česku začala fungovat on-line platforma, která podporuje opětovné využívání chladiv odčerpaných z průmyslových zařízení. Evropskou platformu Retradeables, která je první evropskou platformou pro obchodování s použitými fluorovanými plyny (F-plyny), uvádí ČR do praxe jako jedna z prvních zemí. Zástupci platformy systém představili na dnešní on-line tiskové konferenci.
 

Platforma podporuje cirkulární používání chladiv odčerpaných ze zařízení průmyslu označovaných HVAC-R, tedy z chlazení, vytápění, ventilace a chladírenství. Zájemci mohou obchodovat s vlastním použitým F-plynem a následně ho recyklovat nebo regenerovat do jejich původního průmyslového standardu tak, že mohou nahradit dodávku nového plynu, jehož zásoby jsou omezené.

Platforma je financována Evropskou unií, vychází z projektu LIFE3R, který byl financován z programu EU s názvem LIFE. Konsorcium Retradeables se skládá z odborníků různých členských států EU. Do platformy se zatím zapojilo šest českých instalačních společností a s několika předními distributory byly uzavřeny partnerské smlouvy.

"Znovuvyužití stávajících dodávek F-plynů se stává nezbytným dalším krokem pro český trh HVAC-R, protože se snažíme vyvážit zvyšující se tlak poptávky a nabídky. Cirkulární ekonomika Retradeables zachycuje použité F-plyny na trhu, což umožňuje jejich opětovné využití," uvedl Josef Brož, generální ředitel společnosti Daikin ČR, která v oblasti podniká. Evropská regulace F-gas, česky F-plynů, má za cíl snížení emisí fluorovaných skleníkových plynů.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist