https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-cesku-zilo-loni-75-zubru-nejvice-od-dob-po-jejich-vyhubeni
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V Česku žilo loni 75 zubrů, nejvíce od dob po jejich vyhubení

4.5.2016 12:13 | PRAHA (ČTK)
V českých chovech podle Miloslava Jirků z Biologického centra Akademie věd ČR výrazně převládá geneticky cennější, nížinná linie zubrů
V českých chovech podle Miloslava Jirků z Biologického centra Akademie věd ČR výrazně převládá geneticky cennější, nížinná linie zubrů
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Česká krajina
V České republice loni žilo nejvíce zubrů evropských od doby, kdy lidé tento ohrožený druh na území ČR od středověku vyhubili. Podle prvního celostátního sčítání jich je 75, konkrétně 25 samců a 50 samic, informoval ředitel ochranářské společnosti Česká krajina Dalibor Dostál.
 

Oproti roku 2014, kdy ochránci registrovali 58 zubrů, se počet zvířat zvýšil o 17 kusů, a to i díky založení nového chovu v Přírodní rezervaci Milovice. Loni se v tuzemských chovech narodilo 14 mláďat.

Přispělo k tomu i dovezení osmi zubrů, přičemž dovoz sedmi samic najednou byl dosud největším transportem zubrů do ČR. Počty zubrů ale snížily i úhyny a zrušení jednoho chovu v Radanech na Vodňansku v jižních Čechách.

V českých chovech podle Miloslava Jirků z Biologického centra Akademie věd ČR výrazně převládá geneticky cennější, nížinná linie zubrů. "Tu založilo pouhých pět zvířat pocházejících z bělověžského pralesa. Nížinná linie je přitom nejenom zoologicky hodnotnější, ale vykazuje také menší počet geneticky podmíněných poruch a je v lepší reprodukční kondici," uvedl.

Zubry loni chovaly čtyři české zoologické zahrady, jeden malý soukromý zoopark, dvě obory, jedna farma a jedna přírodní rezervace. V roce 1993 jich bylo ve třech zoo jen 16 a v roce 2000 žilo v tuzemsku 38 zubrů ve čtyřech soukromých chovech a třech zoo. Novou chovnou skupinu zakládá zoologická zahrada Tábor.

Organizace Česká krajina vede tuzemskou pobočku mezinárodní ochranářské organizace European Bison Conservation Center (EBCC). Právě ta sčítání organizovala pro mezinárodní plemennou knihu, která je vedena v Polsku. V roce 2014 dosáhly celosvětové počty zubrů 5500 kusů.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist