https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-chko-zdarske-vrchy-vznikne-diky-dotaci-eu-dum-prirody
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V CHKO Ždárské vrchy vznikne díky dotaci EU dům přírody

31.8.2017 01:00 | ŽĎÁR N. S. (ČTK)
Žďárské vrchy (na obrázku) s rozlohou 70.940 hektarů patří mezi nejrozlehlejší chráněné krajinné oblasti v zemi. Hlavními fenomény tohoto území jsou rulová skalní města a voda. V CHKO pramení pět řek - Sázava, Chrudimka, Doubrava, Svratka a Oslava.
Žďárské vrchy (na obrázku) s rozlohou 70.940 hektarů patří mezi nejrozlehlejší chráněné krajinné oblasti v zemi. Hlavními fenomény tohoto území jsou rulová skalní města a voda. V CHKO pramení pět řek - Sázava, Chrudimka, Doubrava, Svratka a Oslava.
Foto | Josef Kreuz (PEPan) / Wikimedia Commons
Chráněná krajinná oblast Žďárské vrchy bude mít díky evropské dotaci dům přírody, jenž návštěvníkům přibliží zajímavosti a vývoj krajiny v minulých staletích. Vznikne úpravami usedlosti ve vsi Krátká u Sněžného, práce by měly začít příští rok. Včera to řekl ředitel Správy CHKO Žďárské vrchy Václav Hlaváč. Jde o projekt v hodnotě kolem 37 milionů korun, který uspěl v operačním programu Životní prostředí.
 

"Teď se můžeme pustit do výběrových řízení a přípravy celé stavby," řekl Hlaváč. Realizace zřejmě potrvá nejméně dva roky. "Návštěvnické infrastruktuře se snažíme v posledních letech věnovat docela velkou pozornost, protože návštěvníků ve Žďárských vrších přibývá a je potřeba jim poskytnout informace," vysvětlil Hlaváč. Dům přírody by měl turistům přiblížit atraktivní lokality a zároveň jim vysvětlit, proč je některá místa v CHKO potřeba udržet jako klidová.

V Krátké, která je vesnickou památkovou rezervací a zároveň díky své poloze v atraktivní části Ždárských vrchů dobrým výchozím bodem pro výlety, patří Správě CHKO dvě stavení. Na dům přírody bude rekonstruován statek s číslem popisným dvě, ve druhém domě by měly být doprovodné služby.

Vznik domu přírody Žďárských vrchů je součástí dlouhodobého projektu Agentury ochrany přírody a krajiny ČR s cílem vytvořit moderní návštěvnická střediska ve zvláště chráněných územích. Podle údajů na webu, který pod ni spadá, vzniklo do loňska osm domů přírody, kupříkladu na Třeboňsku a v Moravském krasu, další se chystají.

Žďárské vrchy s rozlohou 70.940 hektarů patří mezi nejrozlehlejší chráněné krajinné oblasti v zemi. Hlavními fenomény tohoto území jsou rulová skalní města a voda. V CHKO pramení pět řek - Sázava, Chrudimka, Doubrava, Svratka a Oslava.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist