https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-cine-dramaticky-ubylo-rek-zjistila-studie-je-jich-o-polovinu-mene-nez-pred-60-lety
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V Číně dramaticky ubylo řek, zjistila studie. Je jich o polovinu méně než před 60 lety

10.4.2013 02:00 | PRAHA (Ecomonitor)
Počet řek, které jsou na území Číny, se oproti  stavu před šedesáti lety zmenšil. Na ilustračním snímku je řeka Wushui.
Počet řek, které jsou na území Číny, se oproti stavu před šedesáti lety zmenšil. Na ilustračním snímku je řeka Wushui.
Počet řek, které jsou na území Číny, se oproti stavu před šedesáti lety zmenšil. Čínské ministerstvo vodních zdrojů se v roce 2011 pustilo do rozsáhlého sčítání čínských řek. Na národním sčítání řek se podílelo na 800 tisíc komisařů. Právě vydané výsledky ukazují, že v Číně ubyla skoro polovina řek.
 

Při sčítání se komisaři zaměřili na toky, které mají spádovou oblast alespoň 100 kilometrů čtverečních. Ukázalo se, že před šedesáti lety bylo takových řek na území Číny o polovinu víc.

Na konci roku 2011 bylo na území Číny 22 909 řek s povodím větším než 100 kilometrů čtverečních. Panují obavy, že za výrazným poklesem počtu řek stojí hlavně rychlý ekonomický rozvoj Číny.

Huang He, který měl výzkum na starosti, říká, že rozdíl v počtu byl způsoben především nepřesnými odhady v minulosti. Předchozí odhady byly prováděny na základě neúplných topografických map. Svůj podíl podle něho nesou i změny klimatu a úbytek vody a půdy.

Líbí se Vám Ekolist? Je jednoduché mu přispět.

Sčítání přineslo i dosud neznámé údaje. Například se ukázalo, že Čína nemá 8,700 vodních nádrží, ale 98 002. Zároveň se ale ukázalo, že tyto nádrže nemohou dobře sloužit pro regulaci povodní a záplav, protože mají zpravidla malou kapacitu.

Silné lijáky a pravidelné záplavy přitom každoročně postihnou miliony lidí. Víc jak 66 procent lidí a víc jak 90 procent měst jsou v oblastech, které jsou ohrožovány záplavami. Jen loni záplavy v Pekingu stály život víc jak 70 lidí a zničilo víc jak 1,7 milionu obydlí.

Další informace |
Podle článku New study shows dramatic fall in number of rivers in China zveřejněného na serveru SCMP 27. března 2013.
mmo
tisknout poslat
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist