https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-cine-se-podava-delikatesa-pochazejici-z-ptacich-zobacku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V Číně se podává delikatesa pocházející z ptačích zobáčků

4.7.2016 01:50 | PEKING (ČTK)
Stejně jako v případě mnoha dalších věcí, po kterých čínští zákazníci prahnou - jako je polévka ze žraločích ploutví, slonovina či alkohol z tygřích kostí - přináší rostoucí poptávka po vlaštovčích hnízdech problémy salanganám
Stejně jako v případě mnoha dalších věcí, po kterých čínští zákazníci prahnou - jako je polévka ze žraločích ploutví, slonovina či alkohol z tygřích kostí - přináší rostoucí poptávka po vlaštovčích hnízdech problémy salanganám
Propátrejte jídelníček kterékoli z dražších čínských restaurací, a s velkou pravděpodobností na něm narazíte na pokrm nazývaný polévka z vlaštovčích hnízd. Podle čínské tradiční medicíny tato polévka posiluje imunitní systém, vyhlazuje pleť a funguje jako afrodiziakum, což může být důvodem, proč se tento pokrm může prodávat i za tisíce dolarů.
 

I když se polévka jmenuje z "vlaštovčích hnízd", ve skutečnosti je na její přípravu potřeba speciální hnízdo jednoho z druhů rorýsovitých ptáků - salangany ostrovní - tropického ptáka obývajícího převážně jihovýchodní Asii.

A víte, co používá ke stavbě svého hnízda? Nejsou to větvičky, lístky a dokonce ani peříčka. Jsou to jeho vlastní sliny. Ano, ptačí plivance dělají z polévky z vlaštovčích hnízd jedno z nejdražších jídel na světě, poznamenává list The New York Times.

Mnoho z těchto hnízd pochází z filipínského ostrova Palawan, tropického ráje, který často slouží filmařům jako exteriéry - například při natáčení filmu Bourneův odkaz.

Salangany si staví hnízda v puklinách místních vápencových útesů, kde je po celá staletí vybírají sběrači, aby je prodali čínským obchodníkům; na těch nejlepších hnízdech si svého času pochutnávali čínští císaři.

Při sběru jsou hnízda suchá, ale v polévce se změní na hmotu podobnou želé, jež se obvykle navrchu posype hrubým cukrem.

Vědci potvrdili, že polévka má skutečnou nutriční hodnotu, která je vyšší než kalorie, které jedlík spálí, až se bude chlubit, že tuto drahou polévku vysrkal. Hnízda obsahují proteiny, sacharidy a také trochu vlákniny. Ovšem tvrzení o vyhlazení pleti a zvýšení sexuální výkonnosti zatím potvrzena nebyla.

Ovšem z širšího úhlu pohledu tato lahůdka pravděpodobně páchá víc škody než užitku. Stejně jako v případě mnoha dalších věcí, po kterých čínští zákazníci prahnou - jako je polévka ze žraločích ploutví, slonovina či alkohol z tygřích kostí - přináší rostoucí poptávka po vlaštovčích hnízdech problémy salanganám.

Tito ptáci velcí asi jen 12 centimetrů se nemohou ubránit zkušeným sběračům, kteří jim berou hnízda - někdy i v době, kdy jsou v nich mláďata. V některých oblastech populace salangany ostrovní prudce klesla, a proto ochránci přírody volají po zvýšené ochraně tohoto ptačího druhu.


reklama

tisknout poslat  twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist