https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-cr-roste-zajem-o-elektricke-motocykly-je-jich-zde-pres-5000
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V ČR roste zájem o elektrické motocykly, je jich zde přes 5000

23.3.2021 02:30 (ČTK)
V současnosti je v Česku přes 5000 elektrických motocyklů.
V současnosti je v Česku přes 5000 elektrických motocyklů.
Mezi českými motorkáři roste zájem o elektrické motocykly. Loni si motoristé koupili 1584 těchto strojů, což je meziročně o 30 procent více. V současnosti je v Česku přes 5000 elektrických motocyklů. V posledních pěti letech zájem výrazně roste každoročně. Informovalo o tom Centrum dopravního výzkumu (CDV). Celkově v Česku jezdí přes 1,2 milionu vozidel kategorie L, kam patří především motocykly.
 

Největší zájem je podle statistik o elektrické skútry. Jejich výhodou je podle CDV finanční dostupnost, nízké provozní náklady a nulové emise. Nejvíce zastoupenou značkou mezi bateriovými motocykly je Hecht s podílem 19 procent. S desetiprocentním podílem následuje Akumoto a osm procent má značka Torrot. V případě elektrických motocyklů zatím nejsou významně zastoupeny tradiční značky, například u BMW je evidováno 26 prodejů, Piaggio má 14 a pouze čtyři u značky Harley-Davidson.

"Osobně očekávám, že o elektrické motocykly bude i nadále zájem, stále však čekáme na ty tradiční značky, jako jsou Honda, Yamaha, KTM, Suzuki a podobně. Jakmile do tohoto segmentu vstoupí tyto značky, dá se očekávat významný progres. Zatím v registru buď nejsou vůbec, případně jen v jednotkách kusů," upozornil Lukáš Kadula z CDV.

CDV také upozornilo na vývoj zájmu o elektrické motocykly v předchozím desetiletí. Po prvotním růstu registrací těchto strojů v ČR nastal v roce 2012 obrat a v následujících letech zájem o elektrické motocykly klesal až na 84 zaregistrovaných strojů v roce 2015. "Některé společnosti se tehdy od motocyklů přesunuly k elektrokolům," podotkl ředitel CDV Jindřich Frič. Od roku 2016 však zájem začal strmě růst.

V posledních letech stoupá také zájem o elektromobily. Počet registrovaných osobních elektromobilů v Česku se loni zvýšil o téměř 90 procent na 7103 vozů. Spolu s plug-in hybridy tak bylo v tuzemsku téměř 10.000 aut s externím dobíjením. Počet všech osobních aut na českých silnicích se loni zvýšil na 6,13 milionu.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist