https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-cr-se-podruhe-rozdavaly-ceny-za-udrzitelny-rozvoj
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V ČR se podruhé rozdávaly ceny za udržitelný rozvoj

13.6.2018 05:24 | PRAHA (ČTK)
Vítězný projekt MIWA (na obrázku), jehož název vychází z anglického výrazu pro "minimum odpadu", se snaží předcházet jeho vzniku. Podstatou je omezit v řetězci mezi velkoobchodem a spotřebitelem používání jednorázových obalů. Nahrazují je opakovatelně použitelné omyvatelné kapsle. "Náš systém předchází tvorbě obalového odpadu (precyklace) v celém dodavatelském řetězci, od výrobce až po domácnost," uvádí firma na svých webových stránkách.
Vítězný projekt MIWA (na obrázku), jehož název vychází z anglického výrazu pro "minimum odpadu", se snaží předcházet jeho vzniku. Podstatou je omezit v řetězci mezi velkoobchodem a spotřebitelem používání jednorázových obalů. Nahrazují je opakovatelně použitelné omyvatelné kapsle. "Náš systém předchází tvorbě obalového odpadu (precyklace) v celém dodavatelském řetězci, od výrobce až po domácnost," uvádí firma na svých webových stránkách.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | miwa.eu
Ceny za plnění cílů udržitelného rozvoje (SDGs) včera získaly projekty Skutečně zdravá škola a MIWA, který se zaměřuje na omezování odpadu. Vítěze vybrali lidé v internetovém hlasování. V dalších kategoriích, o nichž rozhodovala odborná porota, si ocenění odnesla organizace Siriri za pomoc se vzděláváním dětí ve Středoafrické republice nebo mobilní aplikace Záchranka. Výsledky druhého ročníku soutěže včera oznámili pořadatelé.
 

V kategoriích byznys a veřejná sféra vybírali lidé z pěti projektů, které z desítek přihlášených zvolila odborná porota. Nejčastějším tématem byznysových projektů bylo omezení odpadů a šetrné zacházení se zdroji. Vítězný projekt MIWA, jehož název vychází z anglického výrazu pro "minimum odpadu", se snaží předcházet jeho vzniku. Podstatou je omezit v řetězci mezi velkoobchodem a spotřebitelem používání jednorázových obalů. Nahrazují je opakovatelně použitelné omyvatelné kapsle. "Náš systém předchází tvorbě obalového odpadu (precyklace) v celém dodavatelském řetězci, od výrobce až po domácnost," uvádí firma na svých webových stránkách.

V kategorii veřejná sféra se nominace týkaly hlavně vzdělávání. Mezi finalisty byla organizace provozující školy v Sýrii nebo projekt na zvyšování digitální gramotnosti u žen a dětí. O cenu se ucházela také organizace, která pomáhá mladým lidem z dětských domovů například s nástupem do práce. Vítězný projekt Skutečně zdravá škola učí děti, jak zdravě jíst, ale také jim přibližuje, odkud se jídlo na stůl dostane. "Pomáháme dětem získat představu o tom, odkud jídlo pochází a jak se pěstuje nebo vyrábí," charakterizuje svůj cíl organizace.

Cenu odborné poroty získala internetová aplikace ministerstva zemědělství, která pomáhá zemědělcům chránit půdu před erozemi. V kategorii mladých lídrů do 30 let zvítězili autoři aplikace pro mobilní telefon Záchranka, která umožňuje rychlé přivolání zdravotnické záchranné služby nebo horské služby. Další kategorií byla cena České rozvojové agentury. Odnesla si ji nezisková organizace Siriri za projekt Škola hrou ve Středoafrické republice.

Cílem soutěže je přiblížit české veřejnosti 17 cílů udržitelného rozvoje, které stanovila OSN. Týkají se ochrany životního prostředí i společenských témat. K jejich naplnění se zavázaly země OSN, podle organizátorů však není jen úkolem vlád.

Ceny za naplňování Cílů udržitelného rozvoje (SDGs) se v ČR poprvé udílely loni. V roce 2017 i letos anketu podpořila řada osobností. Do kampaně se zapojila například vědkyně Karina Movsesjanová, ředitelka české a slovenské pobočky společnosti Google Taťána le Moigne, ekonom Tomáš Sedláček, rybář Jakub Vágner, malíř Jan Saudek, herec a moderátor Lukáš Hejlík či zpěvačka a skladatelka Lenny. Ceremoniálu v Černínském paláci se jako čestný host zúčastnil dánský ministr financí Kristian Jensen, pod jehož resort spadá agenda udržitelného rozvoje.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist