https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-decinske-zoologicke-zahrade-se-vylihlo-mlade-capa-cerneho-letitym-rodicum
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V děčínské zoologické zahradě se vylíhlo mládě čápa černého letitým rodičům

23.6.2024 23:58 | DĚČÍN (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
V děčínské zoologické zahradě se vylíhlo mládě čápa černého. Jeho otci je 29 let a velmi letitá je i samice, a tak chovatelé nečekali, že by ještě mohli mít mládě. ČTK o tom informovala mluvčí zoo Alena Houšková.
 

Samotný odchov není zas až tak velkou raritou. "Výjimečnost tohoto odchovu spočívá v tom, že mládě přivedl na svět pár, u kterého už nikdo v žádný nedoufal," uvedl zoolog Petr Haberland. Věk samice chovatelé neznají. V roce 1999 byla přijata do olomoucké zoo jako handicapované zvíře z volné přírody, o tři roky později byla převezena do Děčína.

Ve volné přírodě se čápi černí dožívají patnácti, výjimečně dvaceti let. "Že se čápi stanou rodiči na takhle stará kolena, už v zoo nikdo nečekal," uvedla Houšková. Už v roce 2020, kdy odchovali jedno mládě, považovala zoo odchov za malý zázrak. Na vejcích sedí čápi zhruba 33 dní, samec zůstává se samicí po celou dobu hnízdění, na vejcích sedí střídavě oba rodiče a oba také krmí mláďata.

Oba rodiče si hnízdo i s měsíčním mládětem pečlivě střeží. Veterinární kontrola odhalila, že mládě je samička.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist