https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-dilli-se-zhorsilo-ovzdusi-kvuli-hinduistickemu-svatku.k-oslavam-patri-paleni-figurin-bajneho-krale-demonu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V Dillí se zhoršilo ovzduší kvůli hinduistickému svátku. K oslavám patří pálení figurín bájného krále démonů

27.10.2020 00:41 | DILLÍ (ČTK)
Svátek je provázen zapalováním pochodní a pálením figurín bájného krále démonů Rávany, což symbolizuje vítězství dobra nad zlem. Situaci může zkomplikovat i další hinduistický svátek díválí, jehož oslavy v polovině listopadu jsou také spojeny se zapalováním ohňů.
Svátek je provázen zapalováním pochodní a pálením figurín bájného krále démonů Rávany, což symbolizuje vítězství dobra nad zlem. Situaci může zkomplikovat i další hinduistický svátek díválí, jehož oslavy v polovině listopadu jsou také spojeny se zapalováním ohňů.
Ovzduší v indickém hlavním městě Dillí se o víkendu zhoršilo kvůli nejpopulárnějšímu hinduistického svátku - dašahře. Píše o tom agentura Reuters. Svátek je provázen zapalováním pochodní a pálením figurín bájného krále démonů Rávany, což symbolizuje vítězství dobra nad zlem. Na přelomu září a října se ovzduší v indickém hlavním městě zhoršilo také kvůli zvyku zemědělců vypalovat půdu po sklizni. Situaci může zkomplikovat i další hinduistický svátek díválí, jehož oslavy v polovině listopadu jsou také spojeny se zapalováním ohňů.
 

Zhoršení potvrzuje index kvality ovzduší, který v indické metropoli sestavuje úřad na kontrolu znečištění ovzduší. Hodnoty nad 100 bodů varují před kvalitou ovzduší, která může být nezdravá pro lidské tělo. V Dillí v pondělí naměřili na indexu 347 bodů, v některých čtvrtích se vyšplhal nad 400 bodů. Maximální hodnota indexu přitom činí 500 bodů. Průměrná hodnota indexu tento měsíc byla 227 bodů.

Smog a silné znečištění trápí indické hlavní město, kde žije zhruba 22 milionů osob, hlavně na podzim a v zimě. V zimním období smog v Dillí místy brání i proniknutí slunečního svitu. Loni v listopadu kvůli smogu úřady v metropoli zavřely školy a musely být odkloněny lety. Letos na jaře bylo zaznamenáno výrazné zlepšení ovzduší kvůli striktním opatřením proti šíření koronaviru.

Výrazné znečistění ovzduší může podle lékařů vést k tomu, že populace v Dillí je náchylnější na onemocnění, jež zasahují dýchací cesty a mezi které patří i nemoc covid-19. V Dillí se koronavirem nakazilo od začátku epidemie 353.000 osob. V celé Indii, kde žije 1,35 miliardy obyvatel, to je 7,9 milionů lidí.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist