https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-drazovicich-na-vyskovsku-maji-vylepsenou-korenovou-cistirnu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V Dražovicích na Vyškovsku mají vylepšenou kořenovou čistírnu

3.7.2019 00:14 | BRNO; (ČTK)
Klasická kořenová čistírna je založena na co nejjednodušším uspořádání a technickém provedení. V podstatě jde o vyhloubenou jímku, přibližně metr hluboké pole, které je odizolované od podloží. Jímka je naplněná štěrkem, v tom jsou vysázené mokřadní vegetace, přes kterou voda protéká. Jde o horizontální čištění. / Ilustrační foto
Klasická kořenová čistírna je založena na co nejjednodušším uspořádání a technickém provedení. V podstatě jde o vyhloubenou jímku, přibližně metr hluboké pole, které je odizolované od podloží. Jímka je naplněná štěrkem, v tom jsou vysázené mokřadní vegetace, přes kterou voda protéká. Jde o horizontální čištění. / Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
V Dražovicích na Vyškovsku včera uvedli do zkušebního provozu vylepšenou kořenovou čistírnu odpadních vod. Splaškovou vodu dokáže zbavit i amoniaku. Řekl to Michal Kriška z Vysokého učení technického v Brně, který čistírnu projektoval. Vylepšená část původní kořenové čistírny stála asi 1,7 milionu korun. Čistírnu si včera prohlédl i ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).
 

Takzvanou vegetační čistírnu má obec od přelomu tisíciletí, tři kořenová pole čistí odpadní vodu od všech 930 obyvatel. Splašková voda poli protéká, kořeny a bakterie na sebe navazují nečistoty a nechtěné látky. Do místního potoka pak odtéká užitková voda.

"Klasická kořenová čistírna je založena na co nejjednodušším uspořádání a technickém provedení. V podstatě jde o vyhloubenou jímku, přibližně metr hluboké pole, které je odizolované od podloží. Jímka je naplněná štěrkem, v tom jsou vysázené mokřadní vegetace, přes kterou voda protéká. Jde o horizontální čištění," uvedl Kriška. Takto byla dosud koncipována i čistírna v Dražovicích. Potíží byl ale amoniak, se kterým mají klasické kořenové čistírny problém. V Dražovicích proto nově nechali zmodernizovat třetí z kořenových polí. "Čištění ve třetím poli je to založeno na vertikálním principu, kdy voda prokapává vlhkým prostředí pískového charakteru. Funguje to podobně jako pískové filtry u bazénu," řekl Kriška.

Podle něj už v ČR funguje pár kořenových čistíren, které se amoniak pokouší odstraňovat, čistírna v Dražovicích je ale svým uspořádáním první svého druhu. "Mělo by jít o první vlaštovku, jakým směrem se vydat, jak to projektovat. Takový pokusný králík," uvedl Kriška.

Upřesnění 8.7.2019: Podle Michala Sperlinga, který kořenové čistírny odpadních vod navrhuje a staví, byla podobná kořenová čistírna před čtyřmi lety zprovozněna ve Velké Jesenici. "Domovních čistíren tohoto typu již jsou desítky či stovky," říká Michal Sperling.

Vedení obce si kořenovou čistírnou pochvaluje. "Je levnější na provoz než klasická. Navíc se nemusí budovat oddělená kanalizace, tedy na splaškovou a dešťovou vodu. Ušetřili jsme tak nemalé peníze," řekla starostka Miloslava Svobodová (KDU-ČSL).

Výzkumníci z Fakulty stavební Vysokého učení technického v Brně už dříve založili fakultní spin-off firmu nazvanou ConWe, díky níž chtějí tyto modernější vegetační čistírny vody prosadit na trhu. Podle dřívějšího vyjádření má firma rozpracováno obdobných projektů více.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Libor Popela
tisknout poslat  twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist