https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-ghane-porazili-300-let-stary-strom-mistni-verili-v-jeho-lecivou-moc
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V Ghaně porazili 300 let starý strom, místní věřili v jeho léčivou moc

12.11.2023 00:45 | Akkra (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Veřejnost v Ghaně pohoršilo pokácení asi 300 let starého stromu kolovníku. Strom byl spojován s postavou prvního kněze Ašantské říše a místní lidé věří, že strom má léčivou moc. Nejen pro místní, ale také pro turisty byl strom stojící nedaleko hlavní silnice oblíbenou atrakcí. Nevysvětlitelné pokácení teď vyšetřují úřady, napsal server BBC News.
 

Podle legendy strom vyrostl na místě, kde kněz Komfo Anokye na počátku 18. století vyplivl na zem kolový oříšek. Mnoho místních lidí věřilo, že černá a bílá semena kolovníku mohou léčit nemoci a kletby. Obrázky pokáceného stromu, který vypadá trochu jako kaštanovník, se spolu s rozhořčenými komentáři šířily po sociálních sítích.

Strom rostl poblíž hlavní silnice spojující ghanské obchodní centrum Kumasi s jezerem Bosomtwe. Díky své oblibě byl ušetřen i při výstavbě dálnice. Místo, kde strom rostl, je významné pro historické Ašantské království. To byla říše na území dnešní Ghany, která patřila od 17. do 19. století k nejmocnějším v Africe.

V září lidé v Británii truchlili nad ztrátou pokáceného javoru poblíž Hadriánova valu, který byl díky své fotogeničnosti velkou turistickou atrakcí. Tento javor posloužil jako kulisa ve filmu Robin Hood: Král zbojníků a v roce 2016 získal titul Anglický strom roku. Organizace na ochranu památek National Trust uvedla, že se pokusí strom na stejném místě zachovat a nechá z pařezu vyrašit nové výhonky.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist