https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-hnevotine-plati-zakaz-pouzivat-vodovod-k-napousteni-bazenu-a-zalevani-zahrad
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V Hněvotíně platí zákaz používat vodovod k napouštění bazénů a zalévání zahrad

27.7.2022 00:05 (ČTK)
Licence | Volné dílo (public domain)
Foto | RyanMcGuire / Pixabay
V Hněvotíně na Olomoucku byl vyhlášen zákaz používání vody z obecního vodovodu k zalévání zahrad, napouštění bazénů či umývání automobilů. Vedení obce tak chce předejít problémům se zásobováním více než tisícovky obyvatel pitnou vodou. Oznámení umístilo na web obce. Zákaz odběru povrchové vody ze dvou přítoků řeky Moravy připravuje magistrát v Olomouci, aby zabránil úhynu ryb, řekl ČTK vedoucí odboru životního prostředí magistrátu Petr Loyka.
 

"Je to naprosto nutné. Na úspěšnost například záchranných odlovů ryb nemůžeme spoléhat, protože je tak málo vody, že často nemáme ani vhodné náhradní lokality k jejich přemístění," řekl Loyka.

Hněvotín se dlouhodobě potýká s poklesem zásob podzemní vody, která proudí do místních vodojemů. Zároveň mu v posledních letech přibývá obyvatel. V Hněvotíně mají lidé víc než 100 bazénů a jejich napouštění krátce po sobě v kombinaci se zaléváním zahrad by podle vedení obce mohlo způsobit velké výkyvy ve vodovodní síti a potíže se zásobováním pitnou vodou. "Pro dlouho trvající sucho máme problémy zejména ve večerních hodinách v zabezpečení dostatečného množství vody v zásobovacím systému obce," stojí v oznámení na webu obecního úřadu.

Sucho v kombinaci se stavbou protipovodňových opatření na řece Moravě komplikuje situaci ve vodních tocích v Olomouci a jejím okolí. Až do poloviny srpna bude totiž vypuštěna jezová zdrž, což ovlivňuje celý úsek vodního toku včetně prostoru mezi dvěma novými mosty. V řece je proto podle Loyky pouze přirozený průtok. "Vzhledem k prohlubujícímu se suchu aktuálně připravujeme po dohodě s uživatelem rybářského revíru a Povodím Moravy vydání opatření obecné povahy zakazující odběr povrchové vody z Trusovického a Dolanského potoka i z jejich přítoků v našem správním území," uvedl Loyka.

Upozornil, že s rostoucí teplotou klesá rozpustnost kyslíku ve vodě a zvyšuje se jeho spotřeba rybami a vodními živočichy. "Stav, kdy v některých úsecích toků nastane kritická situace po období teplotních rekordů a tropických nocí, se začíná opakovat," řekl Loyka. Pokud se k suchu přidají vydatné lokální srážky, které se často ohřejí na velkých zpevněných plochách, je problém s kvalitou vody podle něj umocněn.

Radnice ve Šternberku na Olomoucku kvůli dlouhodobému suchu už zakázala ve městě a více než dvou desítkách okolních obcí odebírat povrchovou vodu ze všech vodních toků a ploch například na zalévání zahrad, napájení dobytka, napouštění bazénů či kropení sportovišť. Město nařízení zdůvodnilo výrazně nízkým průtokem ve vodních tocích, který se pohybuje na hranici sucha. Na říčce Sitka je už tento ukazatel překročen, na Bystřici průtok klesl na hodnotu odpovídající suchu. "Situace na drobných vodních tocích je ještě nepříznivější, mají extrémně nízké průtoky nebo se voda vyskytuje pouze v tůních nebo nerovnostech ve dně," stojí v oznámení radnice.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist