https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-hondurasu-zavrazdili-indianskou-ekologickou-aktivistku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V Hondurasu zavraždili indiánskou ekologickou aktivistku Bertu Cáceresovou

4.3.2016 03:58 | PRAHA (ČTK)
Podle nevládní organizace Global Witness je Honduras nejnebezpečnějším státem světa pro ekologické aktivisty. Jen mezi lety 2010 až 2014 jich tu násilně zemřelo 101. Na snímku Berta Cáceresová.
Podle nevládní organizace Global Witness je Honduras nejnebezpečnějším státem světa pro ekologické aktivisty. Jen mezi lety 2010 až 2014 jich tu násilně zemřelo 101. Na snímku Berta Cáceresová.
Foto | Goldman Environmental Prize / Wikimedia Commons
Vůdkyně indiánského hnutí v Hondurasu a ekologická aktivistka Berta Cáceresová byla ve čtvrtek zastřelena skupinou neznámých mužů ve svém domě. Informovala o tom agentura AP, podle níž si čtyřicetiletá žena opakovaně stěžovala, že jí vyhrožují smrtí místní majitelé pozemků či policisté a vojáci. Úřady zadržely podezřelého člověka, bližší informace však nesdělily.
 

Uznávaná bojovnice za práva domorodých kmenů a za přírodu zemřela se čtyřmi zásahy střelnou zbraní v těle. Matka čtyř dětí se podle svých spolupracovníků stala terčem cíleného útoku. K jejím nejviditelnějším aktivitám patřil boj proti obří přehradě na řece Gualcarque, kterou místní indiáni z etnika Lenca považují za posvátnou.

"Kvůli tomuhle budou truchlit všichni Hondurasané," okomentoval smrt Cáceresové na twitteru prezident Juan Orlando Hernández, podle něhož nařídila vláda bezpečnostním silám použití všech prostředků na vypátrání vrahů.

Podle nevládní organizace Global Witness je Honduras nejnebezpečnějším státem světa pro ekologické aktivisty. Jen mezi lety 2010 až 2014 jich tu násilně zemřelo 101.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist