https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-hornim-jiretine-zacal-uklidem-obce-klimaticky-kemp
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V Horním Jiřetíně začal úklidem obce klimatický kemp

22.6.2017 04:00 | HORNÍ JIŘETÍN (ČTK)
V Horním Jiřetíně na Mostecku včera úklidem černých skládek začal první český klimatický kemp. Jeho účastníci chtějí veřejnost upozornit na změny klimatu a její důsledky.  / ilustrační foto
V Horním Jiřetíně na Mostecku včera úklidem černých skládek začal první český klimatický kemp. Jeho účastníci chtějí veřejnost upozornit na změny klimatu a její důsledky. / ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
V Horním Jiřetíně na Mostecku včera úklidem černých skládek začal první český klimatický kemp. Jeho účastníci chtějí veřejnost upozornit na změny klimatu a její důsledky. V sobotu budou aktivisté demonstrovat za budoucnost bez uhlí. Kemp organizuje hnutí Limity jsme my.
 

"Chtěli jsme navázat na boj proti fosilním palivům a stmelit hnutí za klimatickou spravedlnost, proto během pěti dní se mohou sdružovat lidé, kterým připadá ochrana klimatu jako důležitá," řekla dnes ČTK Anna Bromová z organizace Limity jsme my.

Na programu jsou kromě úklidu obce přednášky, debaty, workshopy. V sobotu se uskuteční demonstrace nazvaná Pochod za limity. "Půjdeme podél hranice současných limitů těžby. K našemu protestu za obnovitelnou energii a čistou budoucnost se může přidat kdokoliv," uvedla Bromová. Nevyloučila, že účastníci se "rozhodnou udělat nějakou akci občanské neposlušnosti". "Ale teprve budou domlouvat, zda se uskuteční a případně jakou podobu bude mít," dodala.

Do kempu na pozemcích pronajatých obcí, jejíž vedení léta bojuje za zachování limitů těžby uhlí, přijelo už několik desítek lidí. Kemp je určen až pro 200 lidí. "Všechno si děláme sami, postavili jsme záchody, z nichž lze odpad kompostovat, vlastní umývárnu, kde jsou biomýdla, elektřinu si vyrábíme pomocí solárních panelů. Podáváme výhradně veganské jídlo z místních zdrojů," popsal Luboš Slovák, jeden z organizátorů.

Uspořádat kemp v Horním Jiřetíně se pořadatelé rozhodli nejen proto, že právě této obci hrozilo v případě prolomení limitů zbourání, ale také s ohledem na vstřícnost místních obyvatel.

Územní ekologické limity těžby hnědého uhlí v severních Čechách stanovilo usnesení vlády premiéra Petra Pitharta v roce 1991. Limity zaručily městům a obcím, pod nimiž leží uhlí, že nebudou kvůli těžbě zbourány, a jako těžbou nepřekročitelné linie měly chránit zbytky přírody i dopravní a technické infrastruktury severočeské hnědouhelné pánve.

Kabinet Bohuslava Sobotky(ČSSD) v říjnu 2015 rozhodl, že se posunou limity těžby na dole Bílina a naopak u lomu ČSA, který sousedí s Horním Jiřetínem, zůstanou zachovány.Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaSetkání s přírodou

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist