https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-hradci-kralove-zavlazuje-stromy-take-voda-z-30-specialnich-vaku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V Hradci Králové zavlažuje stromy také voda z 30 speciálních vaků

15.8.2019 00:12 | HRADEC KRÁLOVÉ (ČTK)
Královéhradecké technické služby včera rozmístily poslední z 30 speciálních vaků na vodu, které mají pomoci se zavlažováním stromů v ulicích města. / Ilustrační foto
Královéhradecké technické služby včera rozmístily poslední z 30 speciálních vaků na vodu, které mají pomoci se zavlažováním stromů v ulicích města. / Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Královéhradecké technické služby včera rozmístily poslední z 30 speciálních vaků na vodu, které mají pomoci se zavlažováním stromů v ulicích města. Suchem jsou ve městě bezprostředně ohroženy desítky stromů, řekl náměstek ředitele hradeckých technických služeb Daniel Jeřábek. Mobilní umělohmotné zavlažovací tlumoky pracovníci technických služeb budou podle potřeby střídat především u stromů, které ještě nemají kořenový systém dostatečně hluboko nebo špatně snášejí nedostatek vody.
 

"Do tohoto úvodního projektu jsme vybrali stromy, které jsou suchem nejvíce ohrožené. Budeme vaky podle nutnosti přemisťovat. Pro příští rok bychom jich ale potřebovali minimálně trojnásobek," uvedl Jeřábek.

Mobilní zavlažovací vaky chce město používat jak u mladých, tak u starších a vzrostlejších stromů, které špatně snášejí nedostatek vody. Vaky město rozmístilo hlavně na Slezském a Moravském Předměstí a v centru.

Zavlažovací tlumoky poskytly městu zdarma dvě společnosti Královéhradecká provozní (KHP) a Vodovody a kanalizace (VAK) Hradec Králové. "Zatím čekáme na zkušenosti z letošního roku a jsme připraveni v roce příštím poskytnout další," řekl mluvčí KHP Veronika Bergrová.

Plastové vaky je možné k patě stromu přikládat jednotlivě, ale i ve dvojici či trojici. Dva tlumoky dokážou obepnout kmen o průměru až 20 centimetrů. Do jednoho vaku se vejde téměř 65 litrů vody, ta z něj k patě stromu pomalu odtéká asi devět hodin. Z vaků se veškerá vláha dostane do půdy přímo u stromu až ke kořenům, postupně se provlhčí celý půdní sloupec pod dřevinou.

Nejde o jediné opatření, kterým se radnice snaží zmírnit dopady sucha. V Hradci se už při výsadbě nových stromů využívá granulát, který déle udrží vodu v okolí kořenů. Po městě jsou v také častěji vidět klasické cisterny na zavlažování zeleně. Do boje se suchem se zapojují i dobrovolní hasiči. "Zaléváme celý loňský ročník, tedy zhruba 600 stromů a k tomu ještě ten předchozí, to znamená dalších asi 600. Ideální by bylo mít těch vaků na celý jeden ročník stromů nebo alespoň na polovinu," řekl Jeřábek.

VAK Hradec Králové je majitelem vodárenských a kanalizačních sítí a zabývá se hlavně investicemi do nich. Dodávky vody pro 167.000 lidí a provoz vodáren na základě třicetiletého pronájmu sítí zajišťuje od října 2005 firma KHP ze skupiny francouzské společnosti Veolia.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Tomáš Kučera
tisknout poslat  twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist