https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-hradeckem-kraji-casteji-hori-v-prirode-riziko-zvysuje-sucho
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V hradeckém kraji častěji hoří v přírodě, riziko zvyšuje sucho

27.4.2020 00:13 | HRADEC KRÁLOVÉ (ČTK)
Požárů v přírodě v tomto období každoročně přibývá. / Ilustrační foto
Požárů v přírodě v tomto období každoročně přibývá. / Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Hasiče v Královéhradeckém kraji v posledních dnech zaměstnávají požáry v přírodě, a to zejména v lesích a na loukách. Za většinou těchto požárů stojí lidská nedbalost nebo lhostejnost. Včera to řekla mluvčí krajských hasičů Martina Götzová. Nejzasaženějšími oblastmi v hradeckém kraji jsou okresy Trutnov a Náchod.
 

"Od začátku dubna evidujeme celkem 124 požárů, z toho se asi v 60 procentech jedná o požáry v přírodním prostředí. Takové požáry likvidovaly jednotky požární ochrany v 78 případech," uvedla Götzová.

Požárů v přírodě v tomto období každoročně přibývá, souvisí to s pálením biologického odpadu, ať už na zahradách, loukách nebo po těžbě v lese. Riziko požárů v přírodě zvyšuje dlouhodobé sucho. Hasiči v hradeckém kraji v březnu zasahovali u 31 požárů v přírodním prostředí.

V týdnu od 20. dubna krajští hasiči vyjížděli k celkem 35 požárům, v 24 případech šlo o požáry travních či lesních porostů nebo biologického odpadu. "Od pátku 24. dubna do neděle 26. dubna to bylo osm požárů v přírodním prostředí z 11 požárů celkem," řekla včera dopoledne Götzová.

I když škody při těchto požárech nebývají vysoké, o to větší bývá nasazení hasičů. Často oheň zasáhne hektarové výměry ploch v těžko přístupném terénu a likvidací se musí zabývat více hasičských jednotek.

S posledním větším lesním požárem se hasiči v hradeckém kraji potýkali ve čtvrtek 23. dubna na okraji Náchoda v katastru městské části Lipí. Několik hodin tam bojovali s požárem hrabanky na lesní pasece. Požár se rozšířil na plochu o rozloze asi sto krát 40 metrů. Den předtím zasahovali hasiči u lesního požáru u Žďáru nad Orlicí na Rychnovsku. Požár dřevního odpadu tam rozšiřoval silný vítr. V tomto případě zasahovaly čtyři jednotky hasičů.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Tomáš Kučera
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist