https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-hradeckem-kraji-v-breznu-mezirocne-pribylo-pozaru-v-prirode
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V hradeckém kraji v březnu meziročně přibylo požárů v přírodě

9.4.2020 00:11 | HRADEC KRÁLOVÉ (ČTK)
V Královéhradeckém kraji v březnu 2019 vzniklo v přírodním prostředí 23 požárů a v letošním březnu jich bylo 31. / Ilustrační foto
V Královéhradeckém kraji v březnu 2019 vzniklo v přírodním prostředí 23 požárů a v letošním březnu jich bylo 31. / Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
V Královéhradeckém kraji v březnu meziročně přibylo požárů v přírodě a v komínech. Může to souviset i s tím, že lidé jsou v těchto dnech více doma, protože kvůli koronaviru je pohyb a veřejnosti omezený. V úterý to řekla mluvčí krajských hasičů Martina Götzová.
 

"V březnu 2019 vzniklo v přírodním prostředí 23 požárů a v letošním březnu jich bylo 31. Za většinou těchto požárů stojí lidská nedbalost nebo lhostejnost," uvedla Götzová. Nejzasaženějšími oblastmi v hradeckém kraji jsou okresy Trutnov a Náchod.

Do úterních 12:30 vyjížděli hasiči v hradeckém kraji k požáru v lese u Vysoké Srbské na Náchodsku. Více výjezdů měli hasiči v pondělí. Například u Merklovic na Rychnovsku v pondělí hořela hrabanka a větve po lesní těžbě. Na místě zasahovaly čtyři hasičské jednotky, požár se jim podařilo uhasit po třech hodinách.

"Od počátku dubna jsme zasahovali průměrně u jednoho až dvou požárů v přírodním prostředí, nárůst na šest událostí jsme zaznamenali v pondělí 6. dubna. Je pravděpodobné, že se na tom mohl podepsat i silnější vítr, který mohl rozdmýchat pálení," sdělila mluvčí.

Na jaře každoročně požárů v přírodě přibývá, lidé častěji pálí na zahradách, loukách nebo v lesích biologický odpad. V posledních letech tomu nahrává i sucho. "Škody u těchto požárů bývají malé, ale nasazení hasičů naopak vysoké, protože se mnohdy jedná o hektarové výměry ploch," řekla Götzová.

Požárů komínů v domech bylo v březnu 12, o šest více než ve stejném období loni. "Snad se na zvýšení počtu podepsaly chladné dny a fakt, že je více lidí doma," níní Götzová. Ve většině těchto případů byla na vině nedbalost lidí, kteří nečistí pravidelně spalinové cesty.

Lidé by měli pálení biologického odpadu hlásit předem příslušnému hasičskému sboru kraje přes webové stránky https://paleni.izscr.cz.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Tomáš Kučera
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist