https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-ivancicich-promenili-neudrzovanou-zahradu-v-zelenou-oazu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V Ivančicích proměnili neudržovanou zahradu v zelenou oázu

30.6.2020 01:00 | IVANČICE (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | ivancice.cz
V Ivančicích na Brněnsku proměnili bývalou neudržovanou zahradu vily Panowských v zelenou oázu. Úpravy si vyžádaly sedm milionů korun, kdy část zaplatila Nadace ČEZ. ČTK to řekl starosta města Milan Bučka (STAN). Panowští byli vlivný mlynářský rod z Ivančic.
 

Zahrada je součástí většího územního celku, který město začalo upravovat už dříve, byla neudržovaná, s náletovými křovinami. "Změnilo se v ní prakticky vše. Upravený byl terén, přibyly stromy, keře, květiny, také okrasné trávy, které jsou místy mozaikovitě stříhány. Je koncipovaná do mlýnských kol, kde jsou obloukové záhony. Doplněné byly lavičky, odpadkové koše, také prvky venkovní tělocvičny. V plánu je umístění i menší knihovny, kde by si lidé mohli půjčit nějaké čtení," uvedl starosta.

V prostoru přibyl altán s veřejnými toaletami, zajímavostí je také takzvaný hmatový chodníček, kde si lidé mohou bosou nohou zkusit, jaké je to chodit po různých materiálech. Například po kamínkách, kůře či písku.

Součástí úprav byla i rekonstrukce tamní kapličky.

"Jsme rádi, že celý prostor takto může sloužit lidem. Rádi bychom, kdyby jej využívali a strávili tam nejedno příjemné odpoledne," uvedl starosta.

Panowští byli vlivný mlynářský rod. Nejznámější je Karl Panowsky, který se na konci 19. století stal poslancem Říšské rady a Moravského zemského sněmu. Byl také starostou Ivančic.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist