https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-jesenickem-parku-ktery-ponicila-vichrice-pribude-stovka-stromu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V jesenickém parku, který poničila vichřice, přibude stovka stromů

16.7.2020 00:45 | JESENÍK (ČTK)
Stovka mladých stromů bude letos vysazena ve Smetanových sadech v Jeseníku, kde nahradí desítky dřeviny poničených únorovou vichřicí. Výsadba je naplánována na červenec a podzim. ČTK to sdělil Roman Putko z Technických služeb Jeseník.
 

"Původně jsme počítali s tím, že výsadba proběhne do konce června, ještě v jarním termínu letošního roku. Zakoupení stromů se zemními baly to umožňuje i v těchto teplejších měsících. Kvůli velkému převisu poptávky však část dřevin získáme o několik měsíců později," uvedl Putko

Únorová vichřice poničila v jesenickém parku 68 vzrostlých stromů, stejný počet pořídí technické služby pomocí dotace Státního fondu životního prostředí. Vysazeny budou okrasné jabloně a hrušně, jírovce, jinany, převislé buky a magnolie.

Technické služby chtějí počet nových stromů ve Smetanových sadech ještě navýšit o 31 jehličnanů, které obohatí zdejší druhovou skladbu dřevin. "Vybrali jsme smrk Pančičův, což je méně vzrůstný a štíhlejší druh smrku, který má jehlice na spodní straně stříbřité a pro současné parkové úpravy je mnohem vhodnější a esteticky působivější," podotkl Putko.

Ke zlepšení vzhledu Smetanových sadů podle něj přispěje také instalace nových laviček v okolí památníku Vincenze Priessnitze. Jemu se únorová vichřice sice vyhnula, poničila však blízké jalovce, které už nahradily rododendrony. Pracovníci technických služeb současně vyčistili plochy kolem pramenů a sousoší Priessnitze, upravili záhony trvalek a prostor před letním divadlem.

Jako memento řádění vichřice zůstanou ve Smetanových sadech pařezy po polámaných a poškozených stromech, jejichž odstranění by bylo finančně náročné. "Pařezy nepřekáží návštěvníkům parku ani jeho údržbě a z provozního hlediska nejsou nebezpečné. Naopak mohou dětem sloužit ke hraní a dovádění," dodal Putko.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist