https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-jizerskych-horach-zacinaji-tokat-tetrivci.nerusme-je-prosi-ochranci-prirody
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V Jizerských horách začínají tokat tetřívci. Nerušme je, prosí ochránci přírody běžkaře

15.3.2019 10:37 | PRAHA (Ekolist.cz)
Zcela zásadním obdobím pro přežití tetřívků, kdy nesmí být rušeni, je zima a jaro.
Zcela zásadním obdobím pro přežití tetřívků, kdy nesmí být rušeni, je zima a jaro.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Ondřej Prosický / KRNAP
Pro posledních šedesát jizerskohorských tetřívků začíná čas rozmnožování. Spolu se zimou je toto období stěžejní pro jejich přežití. Právě proto nastavila Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, Správa CHKO Jizerské hory ve spolupráci s Jizerskou o.p.s. ve vybraných lokalitách, kde tetřívci tokají, klidovější režim. Konkrétně na čtyřech úsecích nebudou po 15. březnu strojově upravovány rolbami běžkařské stopy. V součtu jde o pouhých 12 km z více než 120 km magistrály a každý z těchto úseků má svou objízdnou trasu, kde budou moci lyžaři využít upravenou stopu.
 

„Omezení se týká výhradně strojové úpravy, vstup pro návštěvníky nebude nijak omezen. Chtěli bychom je ale požádat o ohleduplné chování – aby se nepouštěli mimo značené cesty, nedělali zbytečný hluk a měli svého psa na vodítku.“ vysvětluje Tomáš Korytář, vedoucí Správy CHKO Jizerské hory.

Noční strojová úprava nebude pro příští dvě sezóny prakticky dotčena. Rolby by se však neměly v širším území výskytu tetřívků zhruba od Čihadel po osadu Jizerka pohybovat v brzkých ranních hodinách, tedy v době toku tetřívka. „Na nejčastěji využívaných trasách z Bedřichova, tedy na tzv. malém a velkém kolečku, změnu v režimu úpravy lyžaři nepocítí,“ upřesňuje Korytář.

Červeně jsou vyznačeny úseky, které po 15. březnu nebudou strojově upravovány.
Červeně jsou vyznačeny úseky, které po 15. březnu nebudou strojově upravovány.

Kampaň na záchranu tetřívka obecného v Jizerských horách a Krkonoších nedávno zahájila Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, regionální pracoviště Liberecko spolu se Správou KRNAP a Lesy ČR, krajským ředitelstvím Liberec kvůli tomu, že se počty těchto vzácných ptáků snižují. V terénu byly rozmístěny žluté informační tabule, které návštěvníky hor upozorňují na výskyt tohoto jedinečného druhu.

Zcela zásadním obdobím pro přežití tetřívků, kdy nesmí být rušeni, je zima a jaro. Nepříznivé počasí v zimě přečkávají pod větvemi stromů zaváti sněhem a každé vyrušení je pro ně velkým stresem a zbytečným výdejem drahocenné energie. Mohou se pak stát snadnou kořistí predátorů, především lišek. V roce 2019 budou pro místní obyvatele i návštěvníky Jizerských hor připraveny přednášky, informační a propagační materiály i informační tabule přímo v terénu, kde se veřejnost dozví, jak může s ochranou tetřívka pomoci.

Více o tetřívkovi a celé kampani se můžete dozvědět na webových stránkách, věnovaných tetřívkům, nebo facebooku CHKO Jizerské hory.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist