https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-kampani-uklidme-cesko-lide-naplanovali-pres-3600-uklidu-hlavni-termin-je-dnes
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V kampani Ukliďme Česko lidé proběhlo přes 3600 úklidů

3.4.2022 00:29 (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Přes 3600 úklidů veřejných prostranství a přírody lidé naplánovali v letošním ročníku kampaně Ukliďme Česko. Hlavní jarní úklid připadl na sobotu. Jen v Praze dobrovolníci nahlásili kolem 230 úklidů. Některé úklidy se uskuteční i v jiných jarních dnech, vyplývá z mapy, kterou spolek Ukliďme Česko zveřejnil na webu.
 

V hlavním městě se dobrovolníci pustili třeba do uklízení parku Jezerka, oblasti mezi ulicí Branickou a Zeleným Pruhem nebo parku V Zápolí. Další úklidy jsou v plánu třeba v okolí Homolky a Motola nebo na vltavském pobřeží v Modřanech a Komořanech. Sbírat odpadky lidé budou i v Ďáblickém háji, na Císařském ostrově nebo u Čertovky na Kampě.

Například v Brně se má v různých termínech uskutečnit přes 140 úklidových akcí, v Ostravě téměř 80, v Plzni 55 a zhruba stejný počet také v Olomouci.

Miroslav Kubásek za organizátory už dříve ČTK řekl, že letos se očekává zřejmě rekordní účast. Zatím nejvíce lidí se do kampaně zapojilo v roce 2019, kdy se uskutečnilo 3800 úklidů.

Pořadatelé podle Kubáska očekávají, že v podzimním termínu bude ještě zhruba tisícovka úklidů. Letošní počet nahlášených akcí odpovídá součtu ročníků 2020 a 2021, kdy kampaň ovlivnila epidemie covidu-19 a související protiepidemická opatření. Zhruba třetinu nahlášených úklidů letos tvoří školy, dříve to podle spolku bývalo kolem 20 procent.

Součástí akce je také fotosoutěž - tradiční kategorie cílí na mládež, video z akce a kuriozity, které lze během úklidů nalézt. Nově pořadatelé zařadili i kategorii report z úklidu.

Dobrovolnické úklidy v Česku pořádá spolek Ukliďme Česko od roku 2014. Mezi lety 2017 až 2020 se na organizaci akce Ukliďme Česko podílel i Český svaz ochránců přírody. V současnosti však oba spolky pořádají samostatné kampaně. Český svaz ochránců přírody organizuje kampaň Ukliďme svět, jejíž hlavní jarní úklidový den byl v sobotu 26. března.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist