https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-keni-beha-zirafa-s-krivym-krkem-je-vsak-v-poradku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V Keni běhá žirafa s křivým krkem, je však v pořádku

14.12.2019 00:30 (ČTK)
Na podivný exemplář ale narazil ochránce přírody v jihovýchodní Keni: žirafí samec sice má dlouhý krk, na první pohled je však patrné, že byl zřejmě zlomený. Přesto zvíře působí spokojeným dojmem. / Ilustrační foto
Na podivný exemplář ale narazil ochránce přírody v jihovýchodní Keni: žirafí samec sice má dlouhý krk, na první pohled je však patrné, že byl zřejmě zlomený. Přesto zvíře působí spokojeným dojmem. / Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Zoo Brno
Dlouhý krk je pro žirafu v africké savaně velmi užitečný. Může díky němu okusovat listy v korunách stromů, a nemusí tak soupeřit o potravu s dalšími savci. Na podivný exemplář ale narazil ochránce přírody v jihovýchodní Keni: žirafí samec sice má dlouhý krk, na první pohled je však patrné, že byl zřejmě zlomený. Přesto zvíře působí spokojeným dojmem, píše britský bulvární list Daily Mail.
 

Samec má podle ochránce přírody Philipa Briggse křivý krk v důsledku zranění či nemoci. Jinak ale zvíře vypadá vitálně.

"Zepředu je nejpatrnější, jak křivý má žirafa krk," uvedl Briggs. "Když jsem ho poprvé viděl, řekl jsem si, že to musí být opravdový bojovník, zdál se mi až pozoruhodně zdravý a (křivý) krk mu v ničem nikterak nebránil," dodal. Samec svou odolností podle Briggse vlastně vzkazoval: "Můžete mě ohnout, ale nezlomíte mě."

Proč má žirafa křivý krk, Briggs s přesností říct nedokáže. Jednou z možností ale podle něj je, že v mládí žirafa utrpěla menší zranění, jehož následky se začaly výrazněji projevovat až v pozdějším věku. Další variantou je, že má samec skoliózu neboli deformaci páteře.

"Příroda umí být krutá," řekl Briggs. "Vidět žirafu s takto křivým krkem a zároveň tak zdravou, mě vážně šokovalo... Jen si představte, jak pije vodu," doplnil.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist