https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-keni-uz-dva-roky-plati-zakaz-plastovych-tasek
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V Keni už dva roky platí zákaz plastových tašek

28.10.2019 01:07 | NAIROBI (ČTK)
Ve východoafrické Keni začal před dvěma lety platit zákaz igelitových tašek. Keňané jich v supermarketech každoročně dostávali desítky milionů. / Ilustrační foto
Ve východoafrické Keni začal před dvěma lety platit zákaz igelitových tašek. Keňané jich v supermarketech každoročně dostávali desítky milionů. / Ilustrační foto
Licence | Volné dílo (public domain)
Foto | Trosmisiek / Wikimedia Commons
Ve východoafrické Keni začal před dvěma lety platit zákaz igelitových tašek. Keňané jich v supermarketech každoročně dostávali desítky milionů - tašky zamořovaly krajinu a ucpávaly odtokové kanály, čímž v období dešťů přispívaly k povodním. Studie pod hlavičkou keňské agentury pro životní prostředí NEMA tehdy zjistila, že 50 procent všeho dobytka chovaného poblíž měst mělo igelitové tašky v žaludku. Po letech slibů vláda vyrazila do boje a postavila výrobu, prodej a distribuci igelitových sáčků a tašek mimo zákon, píše zpravodajský server BBC.
 

Od vyhlášení zákazu přestalo tyto tašky používat 80 procent obyvatel, uvádí vláda. Tomu, kdo bude igelitové tašky vyrábět, dovážet nebo distribuovat, hrozí pokuta až 40.000 dolarů (932.000 tisíc korun) nebo až čtyřleté vězení. Používání zakázaných tašek se trestá pokutou 500 dolarů (11.600 korun) nebo rokem za mřížemi.

Za dobu platnosti zákona dostalo pokutu od 500 po 1500 dolarů (od 11.600 po 35.000 korun) zhruba 300 provinilců. Několik dalších šlo do vězení, uvádí ministr životního prostředí Keriako Tobiko. V přímořském městě Mombasa minulý rok 18 lidí dostalo za používání plastových tašek pokutu 300 dolarů (7000 korun) nebo osmiměsíční trest. V jiných případech, obzvlášť pokud se jednalo o první provinění, dostali lidé jenom varování.

"Výše trestu je na úvaze jednotlivých soudů," uvedl Mamo Mamo, generální ředitel agentury NEMA. Zatím nejvyšší trest dostal výrobce, kterého soudce poslal na rok do vězení a neumožnil mu místo toho zaplatit pokutu, vysvětluje Mamo, podle kterého jsou výsledky zákazu viditelné - pracovníci jatek v žaludcích krav nacházejí méně spolykaných tašek.

Zákon je všeobecně považován za úspěšný, ačkoliv některé typy igelitových sáčků a tašek z Keni úplně nezmizely. Zatímco supermarkety a velká část obchodů už plastové tašky nenabízí, malí obchodníci používají menší průhledné sáčky, které do země pravděpodobně vozí pašeráci z Ugandy nebo Somálska. "Existuje vysoká pravděpodobnost, že se na keňský trh nelegální produkty dostanou - máme propustnou hranici a nelegální obchod je pro tuto zemi obrovským problémem," uvádí Keňské sdružení výrobců (KAM).

Pašování plastových tašek je problémem i ve Rwandě, která je postavila mimo zákon v roce 2008 a v Maroku, které tašky zakázalo v roce 2017.

Po zákazu začaly být v Keni populární polypropylenové tašky. Polypropylen je druh plastu, který se recykluje snadněji než při výrobě častěji využívaný polyetylen. Podle NEMA ale výrobci povolených tašek začali snižovat jejich kvalitu navýšením poměru polyetylenu, takže se nedaly recyklovat. Keňská vláda kvůli tomu polypropylenové tašky v květnu 2019 chtěla dočasně zakázat, než určí potřebné normy kvality. Výrobcům se ale rozhodnutí podařilo zvrátit a polypropylen je nyní povolen.

Podle KAM zákaz plastu vedl ke ztrátě pracovních míst a investic, část výrobců totiž zavřela podniky a další se přesunuli do zahraničí. Pro pár zbývajících ovšem zákaz přinesl nové obchodní příležitosti. "Přeorientovali výrobu na produkci papírových a látkových tašek nebo tašek z netkaných textilií," uvedl mediální zástupce KAM. "Nicméně výrobní kapacita zůstává nízká kvůli omezenému přístupu k surovinám v zemi," dodal.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist